Güney Kore, uçak motoru geliştirmek için çalışma başlatıyor

Güney Kore, yerli turbofan motoru geliştirecek!

Güney Kore Savunma Edinimi Programı İdaresi (DAPA) 26 Aralık tarihinde, Güney Kore tarafından üretilen eğitim ve savaş uçaklarında kullanılacak 15.000 lbf sınıfı bir turbofan motor geliştirmek üzere araştırma ve geliştirme programı başlattığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, 2024-2029 yılları arasında bir prototip çekirdek motor geliştirilmesi ve 2030 yılından itibaren ise çekirdek motor üzerinden 15.000 lbf gücünde bir turbofan motor üretmek için çalışmalar yürütüleceği aktarıldı. Motorun 2030’ların sonundan önce tamamlanması öngörülüyor.

Güney Kore turbofan motor 2

Araştırma ve geliştirme çalışmalarının Hanwha Aerospace şirketi tarafından yürütüleceği düşünülüyor. Hanwha Aerospace, 2023 yılının başında yaptığı bir açıklamada Güney Kore tarafından geliştirilen uçaklarda kullanılabilecek bir turbofan motor geliştirmek istediğini ifade etmişti.

Hanwha Aerospace, halihazırda KAI tarafından üretilen T-50 ve FA-50 uçaklarında kullanılan ve General Electric tarafından geliştirilen F404-GE-102 turbofan motorlarını lisans altında üretimini gerçekleştiriyor. Şirket aynı zamanda yakın zamanda General Electric ile F414-GE-400 motorlarına parça üretmek için anlaşma imzaladı.

Güney Kore turbofan motor 3

Savunma Edinimi Programı İdaresi tarafından yapılan açıklamada, insanlı veya insansız hava platformlarında motor için yabancı üreticilere güvenmenin platformların performansı bağımsız olarak iyileştirmeyi zorlaştırdığı, geliştirilmesi planlanan motorla bu zorlukların aşılacağı ifade edildi.

Güney Kore’nin uçak motoru tasarlamak ve üretmek için gerekli teknolojilerde önemli ölçüde eksiklikleri olduğunu belirten Savunma Edinimi Programı İdaresi, geliştirilmesi planlanan turbofan motor için etkili bir iş planı oluşturulacağı ve kalkınmaya öncülük etmek için ilgili bakanlıklarla iş birliği yapılacağını belirtti.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.