Güney Kore’den başarısız uzay roketi denemesi

Sahip olduğu teknoloji şirketleri vasıtasıyla dünya üzerinde teknoloji sektöründe önemli konumda bulunan ülkelerden biri olan Güney Kore, tıpkı diğer ülkeler gibi uzay çalışmalarına yönelmiş durumda. Bu kapsamda  bir süredir üzerinde çalıştığı yerli roket “Nuri”, Türkiye saati ile 21 Ekim’de uzaya fırlatıldı.

Webtekno’nun haberine göre, Kore dilinde “Dünya” anlamına gelen Nuri roketi, üzerinde sahte bir uydu taşıyordu. Bu roketin vazifesi, sahte uyduyu Dünya’nın yörüngesine yerleştirmekti. Ancak sahte uyduyu yörüngeye yerleştiremeyen “Nuri”, bu konuda istenilen neticeye ulaşılamadı.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in yaptığı açıklamada, “Maalesef amacımıza tam olarak ulaşamadık.” ifadesine yer verirken “Yükü hedeflenen noktaya fırlatmamız çok uzun sürmez.” şeklindeki ifadesi ile belirlenen hedef konusunda kararlı olunduğunu gösterdi.

Başarısız denemeden sonra Güney Koreli mühendisler, Nuri’nin eksik taraflarını tamamlamak amacıyla çalışmalarına devam ediyorlar. İlaveten, roketin yeniden 19 Mayıs 2022 tarihinde fırlatılacağı belirtildi. Mayıs 2022’de yörüngeye yerleştirilmek için roketi fırlatmak konusunda başarılı bir sonuca ulaşılırsa, Güney Kore uzay teknolojilerinde çalışmalar gerçekleştirmek bakımından önemli bir adım atmış olacak ve yıllardır devam eden hayalini nihayete erdirmiş olacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.