Güney Kore’nin ilk casus uydusunu SpaceX fırlattı

Güney Kore, ilk casus uydusunu Elon Musk’ın SpaceX şirketi tarafından kullanılan roketle fırlattı.

Fırlatma, Kuzey Kore’nin benzer bir hamlesinden sadece iki hafta sonra gerçekleşti, bu da bölgedeki uzay yarışının hızlanarak arttığına işaret ediyor.

Fırlatma, “KOREA” yazılı SpaceX roketiyle ABD’de bulunan Vandenberg Space Force üssünden gerçekleşti. Güney Kore Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre uydu, fırlatıldıktan birkaç dakika sonra yörüngeye girerek yer kontrolü ile başarılı bir şekilde iletişim kurdu.

Güney Kore’nin yeni uyduyu kullanarak nükleer silahlı komşusu Kuzey Kore’yi izleme kapasitesini artırması bekleniyor. Kore’de yayın yapan Yonhap haber ajansına göre uydu, 400 ila 600 kilometre yükseklikte çalışabilecek ve 30 santimetre büyüklüğündeki bir nesneyi tespit edebilme kapasitesine sahip olacak.

Güney Kore, teknik olarak hala savaş halinde olduğu Kuzey Kore’yi gözlemlemek için 2025 sonuna kadar dört daha fazla casus uydusu daha fırlatmayı planlıyor.kore2

Bu gelişme, Kuzey Kore’nin geçen ay başarıyla fırlattığı Malligyong-1 uydusuna karşı hamle olarak dikkat çekiyor. ABD, Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore’nin uzay programını yasaklanmış füze teknolojisini test etmek için kullanacığını iddia etmiş ve fırlatmaya karşı çıkmıştı.

Kuzey Kore, Güney Kore’nin bu adımına sert bir yanıt vererek, ABD’nin uydu programına müdahalesini “haydutça” olarak nitelendirdi. Buna benzer girişimlerin savaş ilanı olarak değerlendireceği konusunda uyarıda bulundu.

Uzmanlar, bölgedeki gerilimin uzay keşifleriyle daha da artabileceğine dikkat çekiyor.

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.