Güvenli internet için "Siberay" programı başladı

Bir süredir Türkiye ve dünyada daha güvenli bir internet ve özellikle çocukları siber suçlara karşı korumak için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu zamana kadar söz konusu etkinlikler daha çok sempozyum, kongre gibi eğitici toplantılar üzerinden gerçekleştirildi. Güvenli İnternet Forumu, Ulusal Çocuk Forumu, Uluslararası Teknoloji Bağımllılığı Kongresi ve daha pek çok faaliyet ile internetin güvenli bir şekilde kullanılması için bilinçlendirme çalışmaları yapıldı.

Dünyada da bunun örnekleri var. 2018’de düzenlenen SaferInternet4EU Yarışması ile Avrupalı uzmanlar da bu konuya odaklanmıştı. Yarışmanın birincisi olan ve Belçikalılar tarafından geliştirilen Safely Online (Güvenli Çevrimiçi), meseleye dair örnek teşkil eden programlar arasındaki yerini aldı. Söz konusu program, ebeveyn ve çocukları internetin zararlarına karşı eğitmek fikriyle oluşturuldu. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün girişimiyle artık Türkiye’nin de güvenli internet adına bir programı olduğu duyuruldu. Siberay ile başta çocuklar olmak üzere bütün vatandaşların, internetin zararlı yüzünden korunması hedeflendi.

Siberay programıyla, vatandaşlarda “farkındalık” oluşturarak siber suçlar henüz işlenmeden korumayı sağlamak amaçlandı. Benzer projelerde de görüldüğü üzere, bu tür programların esas noktasını eğitim ve bilinçlendirme hedefleri oluşturuyor. 

Kapsamlı bilinçlendirme

Programda Siber Güvenlik, Sosyal Medya, Dijital Oyun ve Bağımlılık başlıklarıyla ana kategoriler bulunuyor. Söz konusu kategoriler kendi içlerinde de ilgili başlıklara sahip ve bu şekilde çok yönlü bir bilinçlendirme hedefleniyor. 

Siber Suçlarla Mücadele ekipleri günün her saatinde siber suçlara karşı tetikte olarak tarama faaliyetleri sürdürüyor. Özellikle internet dolandırıcıları ve kara propaganda üreticilerinin zararlı faaliyetleri gecikmeden engelleniyor. 

Hedef; bilgilendirmek, önlemek ve farkındalık oluşturmak

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Erdal Çetinkaya programa dair açıklamalarda bulundu. Çetinkaya ana hedefin suç işlenmeden bilinçlendirme oluşturmak olduğunu belirtti ve “Kızılay gibi Yeşilay gibi Siberay projesinde de hedef bilgilendirme, önleme ve farkındalık oluşturmak” dedi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da konuya dair, “Siber devriyelerle özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize musallat olanlara gerekli cevabı verecekler.” ifadelerini kullandı. Programın koordinasyonu İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.