Güvenlik güçlerinin emniyeti ATOK’a emanet

Türk savunma sanayii, yenilikçi teknolojilerle güvenlik güçlerini geleceğin operasyon ortamına hazırlıyor.

BİTES Savunma tarafından geliştirilen, taşınabilir ve giyilebilir entegre teknolojiyle donatılan Askeri Taktik Operasyon Kiti ATOK, birliklerin güvenliklerini en üst seviyeye çıkaracak.

Savunma Sanayii Başkanlığı, resmi sosyal medya hesabı üzerinden ATOK’un görüntülerini içeren videolu bir paylaşımda bulundu.

SSB tarafından yapılan paylaşımda, “Yenilikçi teknolojilerle güvenlik güçlerimizi geleceğin operasyon ortamına hazırlıyoruz. Taşınabilir ve giyilebilir entegre teknolojiyle donatılan Askeri Taktik Operasyon Kiti ATOK, birliklerin güvenliklerini en üst seviyeye çıkaracak.” ifadelerine yer verildi.

BİTES Savunma tarafından geliştirilen ATOK, 17-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan IDEF’21, 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda ilk kez sergilenecek.

Askeri Taktik Operasyon Kiti ATOK

Mobil platformlarda çalışabilecek şekilde geliştirilen ATOK yazılımı, coğrafi bilgi sistemi fonksiyonları ile harita ve taktik resim kabiliyetini güvenlik güçlerinin kullanımına sunuyor. Ayrıca özel geliştirilmiş mesajlaşma yazılımları ile her türlü istihbaratın (fotoğraf, video, sesli, yazılı mesaj ve benzeri) birlik içinde paylaşımına imkan veriliyor.

ATOK, personelin sahada hareketlerini kısıtlamayacak şekilde taşınabilir/giyilebilir ve hazır ürünlerden oluşuyor. Sistem, özel görev birliklerinin durumsal farkındalığının artırılmasına ve dost ateşinin önlenmesine olanak tanıyan ileri teknolojiyle de donatıldı. Sistem, operasyon ekibinde farklı görevlerdeki personelin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş konfigürasyonlara sahip bulunuyor.

Araç üzerine entegre edilen mobil haberleşme ağıyla oluşturulan güvenli alan ve asker üzerindeki giyilebilir teknolojilerle özel kuvvet timlerinin operasyonel kabiliyeti önemli oranda artırılacak. ATOK üzerinden insansız platformlar kontrol ve kumanda edilebilecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.