Haluk Bayraktar’dan AKINCI ve Bayraktar TB3 açıklaması

BAYKAR Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Zirvesi’ne konuk oldu.

Bayraktar TB3 ve AKINCI TİHA ile ilgili önemli açıklamalar yapan Bayraktar, AKINCI’nın test uçuşlarının hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

AKINCI TİHA’nın envantere girişi

Programda önemli konulara değinen ve bir sunum gerçekleştiren Haluk Bayraktar, Akıncı’nın her gün 20-30 uçuş icra ettiğini ve bu uçuşların sahur vakitlerine kadar devam ettiğini belirtti.

Bayraktar aynı zamanda AKINCI TİHA’nın “çok kısa bir süre içerisinde” envanterine alınacağını belirtti, Akıncı’da seri üretimin başladığını yineledi.

BAYKAR Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar da geçen günlerde SavunmaTR’ye verdiği röportajda AKINCI TİHA’nın 2021 yılında envantere gireceğini söylemişti.

Bayraktar TB3’ün ilk çizimi

Sunumda Bayraktar TB3’ün 3D çizimi ilk kez paylaşıldı. TB3’ün TCG Anadolu LHD gemisi pistinde konuşlu olduğu görüldü. Sistemin TCG Anadolu’dan kalkışını sağlayacak olan özel makara sistemi de ilk kez görüntülendi. Fotoğrafa yakından bakıldığında kanatların katlanma yerleri de net olarak göze çarpıyor.

BAYKAR Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar tarafından geçen aylarda yapılan bir açıklamada, “Bayraktar TB3 diye uçak gemisine inip/kalkan ve o sınıfta benzeri olmayan bir uçak geliştiriyoruz. Kanatları katlanıyor, uçak gemisine iniyor, 1200 kilogram civarında, daha ağır mühimmatlar taşıyabiliyor.” ifadelerine yer verilmişti.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “TCG ANADOLU’yu bir silahlı insansız hava aracı gemisinde dönüştürecek çeşitli sabit kanatlı İHA projelerimiz var.” ifadelerine yer verilmişti. SavunmaSanayiST.com ise söz konusu SİHA’nin Bayraktar TB3 olduğu bilgisini paylaşmıştı.

Bayraktar TB2 ile ANKA arasında bir konumda bulunacağı açıklanan Bayraktar TB3 için TCG ANADOLU’da birtakım modifikasyonların gerçekleştirileceği duyurulmuştu. Bu modifikasyonların sonucunda TCG ANADOLU LHD Gemisi, BAYKAR Savunma üretimi Bayraktar TB3 için uçuş operasyonlarına hazır hale gelecek. Bayraktar TB3’ün, ROKETSAN tarafından geliştirilen L-UMTAS Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) sistemini kullanabilecek kapasitede olacağı öngörülüyor. SİHA, TEI üretimi milli bir motor kullanacak.

Projeyle katlanabilir kanatlara sahip olacak 30 ila 50 arasındaki Bayraktar TB3 SİHA, TCG Anadolu’nun güvertesini kullanarak iniş-kalkış yapabilecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.