Henry Kissinger: Çin ve ABD arasındaki anlaşmazlık dünyayı tehdit ediyor

ABD ile Çin’in arasındaki dünyayı felakete sürükleyecek anlaşmazlıkların önüne geçilmesi için uyarılar yapılmaya devam ediyor.

Şarkul Avsat’ın haberine göre, ABD ile Çin arasındaki yıllardır devam eden anlaşmazlığa dikkat çeken ABD’li emekli diplomat Henry Kissinger, bu anlaşmazlığın dünyayı tehdit ettiğini ve askerî ve teknik olarak iki ülke arasında daha önce benzeri olmayan bir çatışmaya yol açabileceğini söyleyerek uyardı.

ABD’nin Eski Başkanı Richard Nixon’ın danışmanı olduğu süre içinde Pekin ile ilişkilerin tekrar yürürlüğe sokulmasında önemli rolü olan Kissinger, iki ülke arasındaki ekonomik, askerî ve teknolojik rekabetin Sovyetler Birliği arasındaki Soğuk Savaş’tan daha riskli olduğunu ifade etti.

Bir düşünce kuruluşu olan McCain Enstitüsü tarafından düzenlenen forumda yaptığı konuşmada “Bu durum hem ABD hem de dünyanın en büyük problemi.” dedi.

Kissenger açıklamanın devamında, ABD ve Çin’in yapay zeka ve nükleer silahlar teknolojisindeki ilerlemelerinin, Soğuk Savaş dönemindeki nükleer çatışmalardan daha büyük olduğunu ve dünyanın sonunu getirecek riski iki katına çıkardığını vurguladı.

Nükleer meselenin yanına yapay zeka teknolojisinin de eklendiğini dile getiren Kissenger, “İki teknoloji devi arasındaki askerî bir çatışmada, bu mesele büyük önem taşıyor.” dedi.

Çin’in, Sovyetler Birliği’nin o günlerde sahip olduğu “askerî gücün” dışında bir güce ve son teknolojik gelişmeleri elinde bulundurduğuna dikkat çeken Kissenger, ABD’nin prensiplerine sıkı sıkıya bağlı kalması ve Çin ile diyaloğu sürdürmenin yollarını aramasının ve iş birliklerinin fırsatını kollamasının gerekli olduğunun altını çizdi.
 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.