Hibrit motorlu Sonda Roket Sistemi başarıyla test edildi

Türkiye uzay teknolojilerinde yeni başarılara imza atmaya devam ediyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Uzay Programı kapsamında Ay’a gönderilecek olan insansız uzay aracında kullanılacak hibrit motor teknolojisi ile geliştirilen Sonda Roket Sistemi’nin uçuşlu testini Sinop’ta başarıyla tamamladıklarını açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sonda Roket Sistemi’nin (SORS) uçuşlu testlerinin başarıyla tamamlandığını resmî Twitter hesabı üzerinden yayınladığı bir video ile duyurdu. Yapılan videolu paylaşımda, “Milli Uzay Programı kapsamında Ay’a göndereceğimiz insansız uzay aracında kullanılacak hibrit motor teknolojisi ile geliştirilen Sonda Roket Sisteminin uçuşlu testini Sinop’ta başarıyla tamamladık.” ifadeleri yer aldı. 

Sinop’ta kulakları sağır eden hibrit roket motorlu fırlatma testiyle Türkiye milli uzay programındaki hedeflerden birine, Ay misyonuna bir adım daha yaklaştı. Hedef, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Milli Uzay Programı kapsamında Ay’a sert iniş gerçekleştirmek.

Türk mühendisleri bunun için gece gündüz çalışıyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı iştiraki olan Delta V dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu hibrit motorlu sonda roketi sistemini (SORS) Sinop’ta test etti. Türkiye’yi uzaya taşıyacak roket motoru teknolojisinin testine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank  da katıldı. Bakan Varank atış öncesi son kontrolleri yaptı. 11 metre uzunluğunda 63 santim çapındaki roketin kontrolleri tamamlandı. Fırlatma rampasına yerleştirildi. Sıvı oksitleyici dolumu yapıldı.

Hibrit motorlu sonda roketi sistemini test eden Bakan Varank, “Tabi Ay misyonumuz bizim için çok önemli. 2023 yılında biz kendi tasarladığımız yerli ve milli uzay aracımızı kendi hibrit roketimizle beraber Ay’a ulaştırmak için gayret gösteriyoruz. İşte bütün bu testler aslında orada kullanılacak motorlar için yapılıyor.” dedi.

Delta V Uzay Teknolojileri A.Ş Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu ise, “Bugün ateşleyeceğimiz hibrit roket motoru dünyada kullanılan en ileri teknolojilerden bir tanesi. Sıvı oksijen ve parafin yakıt kullanan, çok hızlı yanan ve yüksek performans ortaya koyan bir motordan bahsediyoruz. Bu motor gerçekten bu büyüklüğüyle dünyada en büyüğü diyebiliriz. Bundan daha büyük bir ileri hibrit roket motoru dünyada mevcut değil.” açıklamalarında bulundu. 

Roketin fırlatılması için kontrol binasına geçildi. SORS roketi Bakan Varank’ın komutuyla ateşlendi ve test başarıyla gerçekleştirildi.

Testin başarıyla gerçekleştirilmesi üzerine Karabeyoğlu, beklenilen performansı elde ettiklerini dile getirirken Bakan Varank ise, “Biliyorsunuz 100 kilometrenin üzerindeki irtifalar uzay kabul ediliyor. İşte sene sonuna kadar Delta V, 100 km sınırını aşarak yerden uzaya hibrit motorlu bir roketle ulaşmak istiyor.” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.