Hindistan ABD’den İHA kiraladı

ABD ve Hindistan arasındaki artan yakınlaşma, Çin ve Hindistan arasında bir anlaşmazlığa sebebiyet verdi. Hindistan Deniz Kuvvetleri, Amerikalı bir şirketten iki adet Predator drone kiraladı. Hindistan Deniz Kuvvetleri drone’lar ile Hint Okyanusu bölgesinde keşif uçuşu yürütmeyi planlıyor.

The Economic Times tarafından yapılan habere göre, Çin-Hint sınır krizi göz önünde bulundurularak Savunma Bakanlığı’nın verdiği izin ile Amerikan kökenli drone’lar Hindistan Deniz Kuvvetleri tarafından kiralandı.

Üst düzey hükümet kaynaklarının verdiği bilgilere göre drone’lar Hindistan’a kasım ayının ikinci haftası ulaştı ve 21 Kasım tarihinde Hint Deniz Üssü’nde drone’ların kullanımına başlandı.

30 saat havada kalma kapasitesi olan drone’ların Deniz Kuvvetleri için önemli bir katkı sağladığı ve sağlayıcı şirket tarafından kullanımına yardımcı olması için Amerikan bir ekibin de drone’lar ile birlikte görevlendirilmiş olduğu söyleniyor.

Kaynaklar, Hint Deniz Kuvvetleri’nin kiraladığı drone’ları 1 yıl süre ile kullanacaklarını ve Amerikan yapımı 18 drone daha edinmek istediğini belirtiyor.

Hint askerî kuvvetleri son birkaç yıldır keşif donanımları için Amerikan yapımı sistemleri tercih ediyor. Hindistan Deniz Kuvvetleri daha öncesinde 9 adet uzun menzilli keşif uçağı olan P-8I edinmişti ve gelecek birkaç hafta içerisinde 9 adet daha edinecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.