Hindistan bir yıllık gecikmenin ardından GISAT-1’i fırlatıyor

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO) önümüzdeki günlerde ülkenin ilk coğrafi konumsal Dünya gözlem uydusu GISAT-1’i uzaya fırlatacak. Uydu afet yönetiminden tarıma, meteorolojiden güvenliğe pek çok sektörde hizmet sağlayacak.

Times of India’nın haberine göre, ISRO Başkanı Kailasavadivoo Sivan, uydunun gönderileceği tarihin henüz kesinleşmediğini ancak bu ayın sonunda ya da nisan aynın ilk haftasını fırlatma için hedef olarak belirlediklerini söyledi. 2 bin 268 kilogramlık GISAT-1, Channai’nin yaklaşık 100 kilometre kuzeyindeki Andra Pradesh eyaletinin Nellore bölgesinde yer alan Sriharikota Uzay Merkezin’den GSLV-F10 roketi ile fırlatılacak.

GISAT-1, Komşuları ile sık sık sınır problemi yaşayan Hindistan’ın, sorunlu bölgelerini anlık ve yüksek çözünürlükle takip etmesine olanak tanıyacak. Konunun uzmanları, uydunun Hindistan Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonel kabiliyetine de katkı sağlayacağını düşünüyor.  Ayrıca ISRO’nun uyduya ilişkin bir diğer misyonu, doğal afetlerin anlık tespiti ve müdahaleyi kolaylaştıracak görüntülerin uydu aracılığıyla temin edilmesi.

Fırlatma işleminin geçen yıl 5 Mart tarihinde gerçekleşmesi planlanıyordu fakat fırlatmaya bir gün kala yaşanan bazı teknik problemler ve ardından meydana gelen koronavirüs salgını yaklaşık bir yıllık gecikmeye neden oldu. ISRO geçen hafta da aynı merkezden Brezilya’nın ilk yer gözlem uydusu Amazonia-1’i fırlatmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.