Hindistan, Çin sınırına İsrail Heronları konuşlandıracak

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/7EwI538vwRpvOPoAnN8CLI” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Hindistan ve Çin arasındaki sınır anlaşmazlığının merkezi olan Ladakh bölgesinde silahlanma yarışı hız kesmeden devam ediyor. Hint Hava Kuvvetleri (IAF), bölgeye en yakın hava üssü olan Hasimara’ya Fransız Rafale uçaklarından oluşacak bir filo kurulacağını açıklamıştı. Hint ordusu şimdi de İsrail Heronları ile bölgedeki varlığını tahkim etmeyi hedefliyor.

The Print’in haberine göre, Hint ordusu İsrail Havacılık Endüstrisi (IAI) tarafından üretilen 4 adet insansız hava aracı (İHA) Heron TP’yi kiralayacak ve Çin sınırına konuşlandıracak.

Hindistan Savunma Bakanlığı ile IAI geçen yıl Himalayalar’da Çin ve Hindistan arasında yaşanan çatışmaların kızışmasıyla görüşmeye başlamış ve 4 adet Heronun 1+2 yıl opsiyonlu olarak kiralanması konusunda mutabık kalmışlardı.

The Print’in iddiasına göre, iki Heron yakın zamanda Hint ordusuna teslim edilecek, geriye kalan iki hava aracı ise ilk teslimatın üzerinden üç ay sonra gerçekleştirilecek. İki ülke arasındaki resmî imzaların bu yılın başlarında atıldığı aktarılırken maliyetlere ilişkin herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınıldı.

Savunma ve güvenlik uzmanları, envantere eklenecek Heron TP’ler ile Hint ordusunun, Çin’e karşı yetersiz olan ekipmanlarının güçleneceğini ön görürüyor ve aynı zamanda Çin’in “Fiili Kontrol Hattı” denen sınır bölgesindeki her türlü askerî eyleminin yakından izlenebileceği değerlendirmesinde bulunuyorlar.  

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.