Hindistan Himalayalar’a Güney Kore obüsleri konuşlandırdı

Hint ve Çin ordularının Ladakh bölgesinde yer alan fiili kontrol hattında karşılıklı silahlanma mücadeleleri artarak devam ediyor. Çin’in Sincan Komutanlığı tarafından yeni roketatarların bölgeye yerleştirilmesinin ardından Hint ordusu harekete geçti.

EurAsian Times’in haberine göre, Hindistan, geçmişte Çin ile sınır çatışmalarının merkezinde yer alan bölgeye Güney Kore’nin K9 Vajra obüslerini yerleştirdi. Hint ordusu yüksek irtifade yaşanan güç mücadelelerine ve bu bölgelerde obüs sistemleri kullanmaya son derece alışkın. 1999 yılında Pakistan ile yaşanan Kargil Savaşı esnasında Hint topçuları, Haubitus FH-77 obüslerini etkili bir şekilde kullanmıştı. Pakistan ile düzenli sınır ötesi çatışmaların yanı sıra, iki Güney Asya ülkesi halihazırda Keşmir’deki fiili sınır hattı boyunca tetikte bekleyen topçuları vasıtasıyla bölgeyi yakından tanıyor.

Hindistan ve K9 obüsü

Güney Koreli Hanwna Techcvin ile Hint Larsen Toubro arasında imzalanan anlaşma kapsamında K9’lar lisans altı olarak üretilip teslimatları tamamlanmıştı. Kendi sınıfının en iyi obüs sistemlerinden biri olarak nitelenen K9’lar 40 kilometre menzile sahip olmasının yanı sıra hareket halindeyken 30 saniye içerisinde atış için hazır konuma geçebiliyor. K9 obüsü 8 atımlık bir atış vazifesini bir dakika içinde tamamlama yeteneğine sahip.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.