Hindistan Su-30MKI jetleri ile sorun yaşadı

Defense Avionics Research Establishment (DARE) çok sayıda biyometrik güvenlik katmanı tarafından korunan Hindistan’ın en gizli askeri laboratuvarı. Belgaluru’da yer alan bu laboratuvar Hindistan Hava Kuvvetleri’nin Su-30MKI jetlerinin yükseltilmeleri için çalışıyor.

Moskova, Hindistan için Rus yapımı SAP-518 sinyal bozucu podlara sahip Su-30MKI tedarik etmişti. Ancak Hindistan Hava Kuvvetleri 2015 yılında iki nedenden ötürü SAP-518’leri kullanamayacağını fark etti. Bu podların kullanılmasının önündeki nedenlerden biri ağır olmasıyken diğer ise SAP-518’lerin radar uyarı alıcıları ile düzgün bir şekilde birlikte çalışmamasıydı.

DARE tarafından geliştirilen geniş bant sinyal bozucu (HBJ) podarı Su-30MKI jetleri ile deneme uçuşlarına başlanması ve bütünüyle birbirlerine entegre edilmeleri için çalışılıyordu.

Sektör uzmanlarına göre HBJ podları LCA Tejas, MiG-29 veya Hindistan Hava Kuvvetlerinin istediği herhangi bir savaş jeti ile kullanılabilecek.

Hindistan Hava Kuvvetlerinden bir Su-30MKI pilotuna göre HBJ podu ordu için oldukça gelecek vaat ediyor. HBJ, Hindistan’ın kendi üretimi olacağı için eğer bir sorun oluşursa Ruslar ile çalışmak zorunda olmayacaklar. Rusya kodlarını paylaşmak konusunda bu denli isteksiz olmasaydı SAP-518 podları ile ilgili sorunların Hindistan tarafından daha hızlı çözülebileceği DARE içerisinde yer alan bir sektör uzmanı tarafından belirtildi.

DARE içerisinde yer aldığı laboratuvar grupları arasındaki en düşük profillisi olmasına rağmen aynı zamanda en başarılılarından biri. DARE tarafından üretilen sistemler Hindistan’ın kullanımda olan tüm muharebe hava araçları tarafından kullanılmakta.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.