Hindistan ve Fransa’dan ortak helikopter motoru

Hindistan, Fransa ile ortak motor üretmek için bir ortaklığa adım attı.
Hindistan’ın Hindustan Aeronautics Limited (HAL) ve Fransız Safran Helicopter Engines şirketleri; Aero India 2023 fuarında gelecekteki Hint Çok Rollü Helikopteri’nin (IMRH) motorunu ortak olarak geliştirmek üzere iş birliği anlaşmasına imza attı.

The Defense Post’un haberine göre anlaşma, şirketlerin Temmuz 2022’de imzaladıkları ve Yeni Delhi’de bir üretim ve servis tesisi kurulmasını da içeren bir anlaşmanın ardından geldi.

ResimÜretilecek motor ile Hindistan’ın savunma teknolojilerindeki bağımsızlığı ve kendi kendine yetebilirliğini ortaya koyması hedefleniyor.

HAL CEO’su C. B. Ananthakrishnan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yüksek güçlü motorların Safran Helicopter Engines gibi yetkin bir ortakla birlikte geliştirilmesinin HAL’ın sektörde giderek artan kabiliyetleri açısından yeni bir kilometre taşı olduğuna dikkat çekti.

Safran Helicopter Engines CEO’su Franck Saudo ise ortaklığa ilişkin “Bu program Hindistan havacılık ekosistemine ve HAL’e birçok ileri teknoloji getirirken, Hindistan Silahlı Kuvvetlerine de son teknoloji çözümler sunacak” ifadesine yer verdi.
HAL ve Safran Helicopter Engines’ın bu ortak girişimiyle ilerleyen zamanlarda diğer helikopterler için de motor üretilmesi planlanıyor.

Şirketler ayrıca Hindistan ordusunun Dhruv ve Prachand helikopterlerine güç veren Shakti motorunun üretiminde kullanılan yedi kritik dövme ve döküm ham parçasının üretim haklarını HAL’a devretmeyi kabul etti.

Bu kararla motorun yerlilik oranının artırılması amaçlanıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.