Hindistan’a yeni bir yatırım daha

Hindistan’a teknoloji şirketleri tarafından yapılan yatırımlar devam ediyor.

Pegatron gibi iphone üreten Tayvanlı Wistron ve Foxconn, üretimlerinin bir kısmını Hindistan’da gerçekleştiriyor. Pegatron’ın Wistron ve Foxconn’a katılarak Hindistan pazarına girmesinin bir yatırım kararının ötesinde anlamlar taşıdığı ifade ediliyor.

Pegatron’ın kararı neden önemli?

Mevcut statükosunu korumak isteyen ABD ve yeni bir hegemon güç olmayı hedefleyen Çin bir “savaş” içerisinde. Hindistan-Çin sınırındaki gerilimin artmasından dolayı uzmanlar, sınırdaki gerilimin esas itibariyle ekonomik kaygılar doğrultusunda oluştuğunu belirtiyor.

Hindistan yönetimi bu yılın haziran ayında en büyük akıllı telefon üreticilerini elde etmek için çeşitli teşvikleri içeren 6,6 milyar dolarlık bir planı uygulamaya koydu. Son dönemde Amazon ve Google gibi Amerika merkezli teknoloji şirketleri peşi sıra halinde Hindistan’a yatırım yapma kararı aldı.

Foxconn’un Hindistan’daki fabrikasını genişletmek için 1 milyar dolarlık bir yatırımı yapmayı planladığı geçen hafta kamuoyuna yansıdı. Tayvanlı Pengatron’ın Hindistan’da fabrika açacak olması Apple’ın tedarik zincirini Çin dışına kaydırma isteğinin bir uzantısı olarak gözüküyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.