Hindistan’dan 27,6 milyar dolarlık dev silah alımı

Hindistan’dan dikkat çeken silah tedarik adımı!

Hindistan Savunma Bakanlığı bünyesindeki Hindistan Savunma Edinimi Konseyi (DAC), Savunma Bakanı Raksha Mantri başkanlığında toplanarak yaklaşık 27,6 milyar dolar değerinde olan ekipman alımını onayladı.

Hindistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; 97 adet ek Tejas Mk.1A uçağı, 156 adet Prachand taarruz helikopterinin satın alımı, Su-30MKI savaş uçağı modernizasyonu ile çeşitli diğer küçük ölçekli satın alma faaliyetlerini de içeren 27,6 milyar dolar maliyetindeki bir dizi projenin onaylandığı belirtildi.

Yapılacak alımların %98 oranında Hindistan savunma endüstrisinden karşılanacağı, bunun Hindistan savunma sanayisinin kendi kendine yetme amacına ulaşmasında çok önemli bir destek sağlayacağı ve yabancı üreticilere bağımlılığı azaltacağı ifade edildi.

SU-30MKI 1

Onaylanan projeler arasında Hindustan Aeronautics Limited (HAL) şirketinden Hindistan Hava Kuvvetleri için 97 adet Tejas Mk.1A hafif savaş uçağının tedariği ile Hindistan Kara Kuvvetleri için 156 adet Prachand taarruz helikopterinin satın alınması bulunuyor. Ek olarak Hindistan Hava Kuvvetleri envanterindeki Su-30MKI uçaklarının HAL tarafından modernize edilmesinin de onaylandığı belirtildi.

Onaylanan bir diğer proje ise Pinaka çok namlulu roketatar sistemleri tarafından kullanılan Alan Engelleme Mühimmatı (ADM) Tip-2 ve Tip-3 tanksavar mühimmatlarının tedariki oldu. Tedarik edilecek mühimmat sayısı ise belirtilmedi.

Toplantıda, Hindistan ordusu envanterinde bulunan 105mm ve 130mm çekili topçu sistemlerinin yerine yeni 155mm çekili top sistemi alınmasına da karar verildi. Kaç sistem alınacağı belirtilmezken daha önce Hindistan ordusunun 1200 adet çekili top sistemi almak istediği ifade edilmişti. Ayrıca 155mm topçu sistemleri için yeni mühimmat geliştirilmesi ve satın alınması için de karar alındı.

Prachand 1

Bir başka satın alım kararı ise Orta Menzilli Gemisavar Füzesi (MRAShM) tedariki projesi için verildi. Hindistan donanmasındaki 24 adet su üstü gemisi için yeni gemisavar füzesi tedarik edilmesi planlanırken kaç adet füze tedarik edileceği belirtilmedi.

Hindistan ordusu envanterindeki T-90 tanklarının modernize edilmesi de onaylanan projeler arasında yer aldı. T-90 tanklarında bulunan mevcut otomatik hedef takip sistemleri ve dijital balistik bilgisayarlarının modernize edilmesini içeren proje ile T-90 tanklarının rakip platformlara karşı üstünlüğünü muhafaza edeceği vurgulandı.  

Toplantıda ayrıca yerli firmaları desteklemek ve bundan sonra yürütülecek satın alımlarda en az %50 yerlilik şartı aranması için de karar alındı.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.