Hindistan’dan Çin’e 5G mesajı

Hindistan ve Çin arasında geçen yıl Ladakh sınır hattında başlayan çatışmalar iki ülke arasındaki siyasî ve iktisadî ilişkilerde belirleyici olmaya devam ediyor.

Hindustan Times tarafından yapılan habere göre, Çin’in Asya’yı tek kutuplu bir bölge haline getirme arzusu, Hindistan’ın uluslararası ortakların desteği ile oluşturmaya çalıştığı 5G teknolojisinde pay elde etmesini engelledi.

Yakın zamanda Hindistan İletişim Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiri ile ülkede yürütülecek 5G çalışmalarına Ericson, Nokia, Samsung gibi dev firmaların katılacağı duyurulurken Çinli Huawei ve ZTE’ye listede yer verilmedi.

Konuya ilişkin hükümet kanadından yapılan açıklamalarda, Çin’in Pakistan ile ortaklığı, Himalayalar’da süren sınır kavgası, Hindistan’ın nükleer tedarikçiler grubuna girmesini engelleme çabaları göz önünde bulundurulduğunda Çinli şirketlere veto kararının doğru olduğu değerlendirmesinde bulunuluyor.

Hindistan’ın mevcut konjonktürde, ülkenin dijital iletişim altyapısının inşası esnasında Çin’i sürecin bütünüyle dışında tutması beklenirken ikame etmek adına Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin desteğine başvuracağı tahmin ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.