Hindistan’ın internet yasağı 2.7 milyar dolara mâl oldu

Hindistan’ın 2020 yılında bazı bölgelerde interneti kestikten sonra 2.7 milyar dolar zarara uğradığı ortaya kondu.

Top10VPN sitesinin hazırladığı bir rapora göre, Hindistan 2.7 milyar dolarlık bir erime yaşadı. Top10VPN’in raporundaki grafiğe göre Hindistan, kendinden sonra gelen 10 ülkenin toplamından daha fazla zarara uğradı.

Hindistan’daki internet tıkanıklıklarını kontrol eden bir site olan internetshutdowns.in’e göre ülkede 2020’de internet 83 defa kapandı.Ağustos 2019 ile Mart 2020 arasında Cammu ve Keşmir’de yaşanan kesinti, grafikteki rakamların büyük olmasında önemli bir paya sahip. Ülke, 7 milyondan fazla insanın yaşadığı bölgedeki interneti Hindistan anayasasının 370. maddesini (Jammu ve Keşmir eyalet hükümetine bazı idari alanlarda özerklik sağlayan madde) Ağustos 2019’da kaldırdıktan sonra engelledi.

Mart 2020’de eyalet hükümeti önde gelen sitelere erişim kısıtlamasını kaldırdıktan sonra çok fazla mobil kullanıcı hâlâ 2G’yi kullanıyordu. Çünkü bu kendilerine sunulan tek hizmetti.

Keşmir Ticaret Odası’nın bir raporuna göre bu internet yasağının verdiği zarar 5.3 milyar dolar civarında. Hangi rakamların doğru olduğu bilinmese de internete erişimin engellenmesi bölge halkı için oldukça zor ve büyük kayıplar oluşturan bir durumdu. Yılbaşında hükümet bölge ülkelerdeki Müslüman olmayan mültecilere vatandaşlık vererek Vatandaşlık Değişiklik Anayasası’na karşı oluşabilecek protestoları engellemek amacıyla da çeşitli bölgelerdeki internet erişimini yasakladı.

Geçen yıl boyunca interneti birçok bölgede yasaklayan Hindistan, fiber optik tabanlı geniş bantı önümüzdeki üç yıl içinde bütün Hint köylerine getirmeyi planladığını duyurması ironi olarak değerlendiriliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.