Hiyam Nimet Köprülü Hükümet Sözcüsü olarak atandı

2020 yılı aralık ayında Irak Başbakanı Mustafa Kâzımi’nin oluşturduğu Irak Hükümeti kabinesinde Devlet Bakanlığı’na getirilen Türkmen asıllı Hiyam Nimet Köprülü, Irak Parlamentosu’nda “Hükümet Temsilcisi” olarak atandı.

Köprülü’nün Bakanlığa getirilmesinin ardından, Irak’taki birçok Türkmen’den olumlu geri dönüşler alınmıştı. 16 Şubat günü yapılan görevlendirmeyle Hiyam Nimet’in “Hükümet Temsilcisi” vazifesine getirilmesi bölgede ve Türkiye’de yankı uyandı.

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşat Salihi, Twitter’dan yaptığı açıklamada atamadan ötürü duyduğu hoşnutluğu dile getirdi. Salihi yaptığı açıklamada; “Irak hükümetinin temsilcisi, bir Türkmen kadını olmuştur. Geçmiş dönemlerde yapmış olduğu işlerle tanınan Hiyam Köprülü, Türkmen kadının ne denli işler yapabileceğini gösteren bir örnek olmuştur. Kutlu olsun asil Türkmen kadını…” ifadelerine yer verdi.

Geçtiğimiz aylarda bir takım görüşmeler ve ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Irak Başbakanı Mustafa Kâzımi’ye de konuyla alakalı memnuniyet dile getirilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kâzımi’yle gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ikilinin ortak basın toplantısında, Hiyam Nimet’in bakan olarak kabinede bulunmasından duyulan memnuniyeti dile getirmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.