Hollanda, Avrupa ortak silahlanma projesine katılmak istiyor

Hollanda Avrupa’nın ortak silahlanma örgütüne katılmak istiyor!

Hollanda Savunma Bakanlığı geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamada, Hollanda’nın, Avrupa savunma iş birliğinin itici gücü olmayı ve savunma sanayisini daha iyi konumlandırmayı amaçladığı için Avrupa Ortak Silahlanma İş Birliği Örgütü’ne (OCCAR) katılmak istediğini ifade etti.

2001 yılında Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya tarafından kurulan OCCAR halihazırda yaklaşık 6 milyar Avro (6,5 milyar ABD Doları) bütçe ile A400M çok amaçlı kargo uçağı, FREMM çok görevli fırkateyn ve Eurodrone’un da dahil olduğu 17 proje yürütmekte.

Hollanda OCCAR 2

Savunma Bakanlığı açıklamasında, Avrupa Ortak Silahlanma İş Birliği Örgütü’ne katılmanın, daha güçlü Avrupa savunma iş birliğine ve Hollanda savunma sanayisinin doğru şekilde konumlandırılmasına yönelik önemli bir adımı temsil ettiğini ve Ukrayna’daki savaş ve savunma pazarındaki rekabet nedeniyle Hollanda’nın her ikisine de ihtiyacı olduğunu belirtti.

Açıklamada Hollanda Hükümeti’nin Avrupa savunma iş birliğini yönlendirmede öncü bir rol oynamasını istediği belirtilirken, Avrupa Ortak Silahlanma İş Birliği Örgütü’ne katılmanın bu amaçla örtüştüğü vurgulandı.

Savunma Bakanlığı, OCCAR üyesi ülkelerin yeni silah sistemlerinin geliştirilmesi veya satın alınmasında maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak için birlikte çalıştıklarını, katılımın Hollanda’nın önemli Avrupalı ​​ortaklara yakın kalmasına ve ekipman projelerinin hızlandırmasına olanak sağlayacağını belirtti.

Hollanda OCCAR 3

Bakanlık ayrıca üyeliğin Hollandalı savunma şirketlerinin, grup tarafından yönetilen projelere daha kolay katılmasına ve Hollanda kendisi katılmasa bile Avrupa projeleri için rekabet etmesine olanak tanıyacağını ifade etti.

Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, Hükümet’in örgüte katılma isteği ilgili yaptığı açıklamada; OCCAR üyelerine katılma niyetinin iletildiğini ve üye ülkeler tarafından değerlendirileceğini, fiili katılımın ise parlamentoda onaylanmasının ardından gerçekleşeceğini söyledi.

Hollanda, Rusya’nın 2022 Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından savunma harcamalarını artırdı. 2022’de yaklaşık 12 milyar Euro olan savunma bütçesi 2023’te 15 milyar Euro’ya yükseldi ve 2024 için 21 milyar Euro’dan fazla bütçe ayrıldı.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.