Hollanda basınından Türk SİHA’larına övgü

Suriye, Libya ve Azerbaycan’daki elde edilen kazanımlar ve artan ihracat başarılarıyla adından sıkça söz ettiren Türk SİHA’ları Hollanda basınının da dikkatini çekti.

Hollanda’nın günlük gazetesi NRC’de yayınlanan bir analiz yazısında Türk SİHA’larının başarılarına yer verildi.

Türkiye’nin SİHA ihracatının her geçen gün arttığına işaret edilen analiz yazısında, SİHA’ların muadillerine göre daha kaliteli ve ekonomik olmasının yanı sıra operasyonel başarısından da bahsedildi.

Analizde Bayraktar TB2’nin operasyonel olarak dünyanın en iyisi olduğunu söyleyen Hollandalı savunma uzmanı Stijn Mitzer, “Çin yapımı Wing Loong-II İHA’lar 15 milyon dolara satılırken, daha kaliteli ve güvenilir Bayraktar TB2 yaklaşık 5 milyon dolara satılıyor.” ifadelerine yer verildi.

Analiz yazısında Bayraktar TB2’nin Suriye, Libya ve Azerbaycan’daki başarısı vurgulanırken Polonya ve Ukrayna gibi birçok ülkeye de ihraç edildiğine işaret edildi.

Türk SİHA’larının Afrika’da gittikçe büyük rağbet görmeye başladığı kaydedilen yazıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika gezileri sırasında SİHA anlaşmaları yaptığı paylaşıldı.

Yazıda ayrıca Selçuk Bayraktar’ın Eylül ayında düzenlenen İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’teki “Türk SİHA operatörleri Amerikalılardan çok daha dikkatli” sözlerine ye yer verildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.