Hong Kong’da 47 muhalifin davası kızışıyor

Hong Kong’ta, darbeye teşebbüsten gözaltına alınan muhalif 47 kişi 1 Mart’ta yeni Ulusal Güvenlik Yasası’na muhalefet iddiası ile hakim karşısına çıkarılacak.

Hong Kong polisi 28 Şubat’ta yaptığı açıklamada darbeye teşebbüsle suçlanan 47 kişinin ulusal güvenlik yasaları gereği gözaltına alındığını duyurdu. 26 ile 64 yaş arasında bulunan zanlılar 1 Mart’ta darbeye teşebbüsten yargılanacak.

Söz konusu 47 kişi, ülkede Yasama Konseyi seçimleri için temmuzda yasa dışı ön seçim düzenledikleri için Pekin’in yeni Ulusal Güvenlik Yasası’nı ihlal etmekle suçlanıyor.

Tutuklananlar arasında eski milletvekillerinden Eddie Chu ve ABD’li avukat John Clancey de bulunuyor.

Gözaltına alınan muhalifler daha önce ocak ayında tutuklanmış ve serbest bırakılmışlardı.

Muhaliflerin yasa dışı seçimlerine katılan 53 kişi de “yasama organını felç etme yoluyla hükümeti devirmeye teşebbüsle” suçlanmıştı.

11-12 Temmuz 2020’de düzenlenen ve 610’dan fazla kişinin katıldığı seçim hükümet tarafından yasa dışı ilan edilmişti.

Yeni yasa ile ulusal güvenliği tehlikeye atanlar cezalandırılacak 

Çin’de en üst yasama organı olarak bilinen Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi 30 Haziran’da oy birliğiyle Ulusal Güvenlik Yasası’nı kabul ederek; vatana ihanet eden, ulusal güvenliği tehlikeye atan ve darbeye teşebbüste bulunan kişileri cezalandırmanın önünü açmıştı.

Çin’in onayıyla Hong Kong yerel hükümetinin resmi gazetesinde yayınlanıp yürürlüğe giren yasa, aslında Haziran 2019’da suçluların Çin’e iade edilmesini öngören yasa tasarısına karşı başlatılmıştı ve yıl sonuna kadar hükümet karşıtı yapılan protestoları hedef alıyordu.

Söz konusu yasa ile Hong Kong’un vatan haini olarak ilan ettiği muhaliflerin ulusal güvenlik gerekçesiyle yargılanmalarının önü açıldı. Bu yasaya göre aykırı eylemde bulunan kişilerin 3 yıldan müebbete kadar hapsi öngörülebiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.