Huawei, 5G patent haklarından yararlanmaya başlayacak

Huawei son dönemlerde yaşadığı zorluklara karşı, haklarını elinde bulundurduğu 5G patentleri için harekete geçme kararı aldı.

Çinli telefon üreticisi Huawei’nin, karşılaştığı ambargolar sebebiyle kendi gelir kaynağını oluşturmak için elinde bulundurduğu 5G patentlerini, başta en büyük rakipleri olan Apple ve Samsung olmak üzere telefon üreticilerine düşük ücretler karşılığında dağıtmaya hazırlandığı iddia edildi.

Huawei’nin yanı sıra Qualcomm ve Ericsson gibi telekomünikasyon şirketlerinin de 5G lisans hakları mevcut ancak telefon üreticilerinin düşük ücretler sebebiyle Huawei’yi tercih etmesi bekleniyor.

Amerikalı telefon üreticisi Apple’ın ise 5G lisansları konusunda Qualcomm ile fiyat anlaşmazlıkları yaşadığı tahmin ediliyor. Fiyat konusunda iki firma orta noktayı bularak anlaşma sağlasa da Huawei’nin yapacağı hamle ile Apple’ın kafasını karışacağı düşünülüyor.

Huawei’nin fikri mülkiyetler biriminin başında olan Jason Ding yaptığı açıklamada, ‘”telefon başına ödenecek teklif hakkının kesinlikle 2,50 doları geçmeyeceğini” garanti ettiğini söyledi.

Huawei her ne kadar Amerika’da ambargo ile karşılaşmış olsa da ABD’li firmalara lisans satmaması gibi herhangi bir kanun bulunmuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.