Huawei akıllı telefon üretimine son verebilir

ABD ve Çin arasındaki “ulusal güvenliği tehdit krizi” ile teknoloji pazarında çeşitli gelişmeler yaşanmıştı. ABD, Çin’li şirket Huawei’nin üretimlerini geliştirmek için kullandığı Amerikan teknolojilerine ulaşımını çeşitli yollarla kısıtladı. Ortaklık yaptığı şirketleri de bu kısıtlamalara dahil etti. Bunun üzerine Çin, Huawei için hukuksal bütün önlemleri alacağını söylemişti. 

Google’ın Huawei’nin Android lisansını iptal etmesi ve ABD’nin getirdiği kısıtlamaların, şirketi zorlayacağı tahmin ediliyordu. Şimdi bu tahminlere, analist Analist Ming-Chi Kuo tarafından hazırlanan rapor ile Huawei’nin telefon pazarından çekilebilmesi ihtimali eklendi.

15 Eylül kırılma noktası olabilir

Huawei, Kirin yongalarını telefonları için üretiyordu. ABD yaptırımlarından dolayı Kirin yongalarını üretmeyi bırakan Huawei’nin, bunun ikinci adımı olarak telefon pazarından çekilmesi bekleniyor. Pazarda ciddi bir yere sahip olan şirket, pandemi sürecinde pek çok şirketi etkisi altına alan düşüş furyasından kurtulmayı başarmıştı. Aynı zamanda ABD’nin yaptırımlarına rağmen 2020 yılında sektörün önde gelenlerinden olmayı sürdürdü. Yapılan araştırmalar ve öngörülere göre bu durum böyle devam etmeyecek ve Donald Trump’ın yasak için belirlediği 15 Eylül tarihinden itibaren şirketin gidişatında değişiklikler olacak.

Huawei için iki olasılık var

Raporu hazırlayan Kuo, Huawei için iki senaryodan bahsetti. Ona göre Huawei, pazarda kalmaya devam edip dibi görebilir veya telefon pazarından tamamen çekilebilir. Huawei’nin bu konuda izleyeceği yol belli olmamakla beraber gelecek aylarda durumun netlik kazanması bekleniyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.