Huawei, Uygur Türkleri için "alarm" geliştiriyor

Çin yönetiminden emir almadığını iddia eden Huawei şirketinin, Uygur Türklerini tespit etmek adına geliştilen bir teknoloji için patent başvurusu yaptığı öğrenildi.

HWP tararından yapılan habere göre Huawei, 2018 yılında Megvii isimli teknoloji şirketi ile anlaştı. Bir araştırma şirketi olan IPVM, geliştirilen teknolojinin detaylarını bir rapor ile paylaştı. Rapora göre, geliştirilen yüz tanıma sistemi, kalabalık sokaklara ve caddelere yerleştirilecek. Ardından kameraların görüş alanına giren Uygur Türkleri tespit edilecek. 

İnsanları yaş, cinsiyet ve etnik kökene göre ayıran bu sistemlerin, özellikle Uygur Türklerini hedef alacağı belirtildi. Kalabalıkta Uygur Türkü tespiti yapıldığı anda, Çin polisinin alarma geçeceği aktarıldı.

IPVM şirketinin belgeleri yayınlamasının ardından Huawei, Megvii şirketi ve yüz tanıma sistemi ile ilgili bütün bilgileri internet sitesinden kaldırdı. 

Tespit edilen Uygur Türklerine çeşitli baskılar yapıldığı ve toplama kamplarında insani gereksinimlerden yoksun bırakılarak çalıştırıldıkları biliniyor. Uluslararası camiada çeşitli tepkiler baş gösterse de Çin, Uygur Türklerine uyguladığı soykırım suçundan vazgeçmiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.