Huawei Uygur Türklerini tespit için yüz tanıma sistemi geliştiriyor

IPVM araştırmacılarının hazırladığı bir rapora göre Huawei, Uygur Türklerini tespit etmek ve izlemek için bir yüz tanıma sistemi üzerinde çalışıyor. Rapora göre Huawei, Çin’in önde gelen yapay zeka şirketlerinden biri olan Megvii ile beraber geliştirdiği sistemi test etti.

The Verge tarafından yapılan habere göre, hazırlanan raporda Huawei web sitesinde açıkça yer alan ve Google’da arama yoluyla elde edilen belgelerden faydalanıldı. 

“Uygur uyarısı” özelliği

Raporda öne çıkarılanlardan biri, geliştirilen yüz tanıma sisteminde Uygur uyarısı özelliğinin bulunacak olması oldu. Yüz tanıma sistemi etnik kökenin belirlenmesi için kullanıldığında, üzerinde sistemin kullanıldığı kişi Uygur Türkü ise buna özel bir uyarı çıkacak.

Görüntü tanıma ve derin öğrenme yazılımları tasarlayan Çin merkezli Megvii şirketinin, daha önceden de Uygur Türklerini belirlemek için tasarlanan sistemlerle bağlantılı olduğu biliniyor. Huawei şirketinden henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Çin hükümeti alenen soykırım suçu işlediği Uygur Türklerini tespit ettikten sonra bu kişileri toplama kamplarına gönderiyor ve insan hakları kavramını tamamen hiçe sayan muamelelerde bulunuyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.