Huawei’nin Çin baskısına eşlik ettiği belgelerle kanıtlandı

Yalnızca genel amaçlara hizmet eden ağ donanımlarını Çin devletine sattığını iddia eden Huawei’nin, Çin’in Uygur Türklerine yönelik gözetiminde daha etkin rol oynadığı tespit edildi.

Huawei’nin çoğu “gizli” olarak işaretlenen 100’den fazla PowerPoint sunumuna erişen The Washington Post, Huawei’nin Çin devletinin baskıcı politikasında iddia ettiğinden daha fazla yer aldığının görüldüğünü aktardı.

Buna göre Huawei’nin sağladığı teknolojiler sayesinde Çinli yetkililer; bireyleri sesli olarak tanımlayabiliyor, ilgili siyasi kişileri izleyebiliyor, ideolojik olarak baskı yaptığı kesimi yönetebilme konusunda avantaj kazanıyor.

Bunların yanı sıra perakendeciler bu teknolojiler sayesinde, yüz tanıma özelliğini kullanarak alısveriş yapanları takip etme olanağı ediniyor.

Çin hükümeti, ülkede kendisine karşı var olan veya oluşma potansiyeline sahip herhangi bir muhalefetin önüne geçmek için bu araçları kullanmaya devam ederken; söz konusu teknolojilerin özel sektörde kötüye kullanılmasına ilişkin uyarıda bulundu. Hatta Pekin’in baskısı sonucunda Huawei ve diğer teknoloji şirketleri, kişisel verileri koruyan bir yasanın yürürlüğe girmesinin ardından, yüz tanıma ve diğer gözetim araçlarını kötüye kullanmayacaklarına dair söz verdi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.