Hubble Uzay Teleskobu’ndan yanıt alınamıyor

1990 yılında uzay mekiği Discovery tarafından Dünya etrafındaki yörüngeye taşınan ve o yıllardan beri uzaydaki bilimsel çalışmalarını sürdüren Hubble Uzay Teleskobu’nun arızası giderilemedi.

13 Haziran’dan bu yana çevrimdışı vaziyette olan Hubble’dan, 3 kez yeniden çalıştırılmasına rağmen yanıt alınamadı.

Hubble Uzay Teleskobu’nun “beyni” denilebilecek yük bilgisayarı, 13 Haziran’da aniden ve sebebi belirlenemeyen şekilde çalışmasına son verdi. 1980’lerde inşa edilen bilgisayar, uzay teleskobunun üzerinde bulunan bilimsel araçları kontrol ediyordu.

Bilim insanları 13 Haziran’dan beri Hubble’dan gelen verileri inceleyerek sorunu tespit etmeye çalışsa da sorun henüz kesin bir şekilde çözülebilmiş değil.

Hubble uzay teleskobu

NASA, 13 Haziran’da çalışmayı durduran Hubble’ın beyni için ilk başlatma girişimini 14 Haziran’da gerçekleştirdi ve başarısız oldu. İlk veriler, sorunun bir bilgisayarın bellek modülünde olduğunu gösteriyordu. Bu sebeple NASA mühendisleri, uzay teleskobunda bulunan üç yedek bellek modülünden birine geçiş yapmayı denese de bu deneme de başarısız oldu.

17 Haziran’da gerçekleştirilen son denemede ise mühendisler hem mevcut hem de yedek modülleri çalıştırmayı denediler ancak her iki denemeden de sonuç alamadılar.

Hubble’ı tekrardan çalıştırma denemelerinin başarısız olması karşısında NASA, bir açıklamada bulundu. Açıklamada Hubble’ı yeniden başlatmak yerine bazı testler yapılacağı ve daha fazla bilgi toplanılacağı ifade edildi.

Hubble Uzay Teleskobu’nun üzerinde bulunan bilimsel araçlar ise “güvenli moda” geçiş yapmış ve adeta kış uykusuna yatmış durumda. Yine NASA’nın açıklamasına göre tüm bilimsel araçlar, güvenli şekilde çalışır duruma gelmeyi bekliyorlar. Bu arada NASA, Hubble’da ana yük bilgisayarının yeniden çalışmaması durumunda geçiş yapabileceği ikinci bir yük bilgisayarı olduğunun da altını çiziyor. 

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu, Dünya’dan uzaya fırlatıldığı 1990 yılından bu yana yıldızların doğumlarını, ölümlerini, Plüton’un ötesindeki cüce gezegenleri, Güneş sistemindeki yıldızlararası nesneleri yakalayıp görüntülerini Dünya’ya iletirken; evrenin yaşının ve genişleme hızının hesaplanabilmesini mümkün kıldı. Hatta evrenin ilk yıllarından kalma, 13,4 milyar ışık yılı uzaklıktaki galaksileri dahi tespit etti. Dolayısıyla Hubble’ın, yerini James Webb Uzay Teleskobu’na bırakmaya hazırlanırken dahi son derece önemli bir bilim aracı olduğu söylenebilir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.