Hubble’dan yeni galaksi keşfi

Hubble Uzay Teleskobu; uzayın derinliklerindeki bilinmeyenleri gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre Hubble yeni bir keşifte daha bulundu ve bu keşif sosyal medya hesabı üzerinden paylaşıldı.

Hubble Uzay Teleskobu’nun resmî Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, Samanyolu’ndan 450 milyon ışık yılı uzağında bir galaksinin keşfedildiği ifade edildi. Keşfedilen ‘ESO 415-19’ isimli galaksinin çekirdeğinden dışarıya açılan ve ‘tuhaf’ bir şekilde uzayan kollara sahip olduğu kaydedildi.

NASA’nın evrende bilinen sıra dışı özelliklere sahip gökadalarını tespit etmek için oluşturulan Tuhaf Galaksiler Atlası programı kapsamında keşfedilen bu galaksinin daha önce görüntülenen 338 galaksi arasında yer aldığı ifade edildi.

A spiral galaxy. It has a bright core with patches of dark dust, and fuzzier, dimmer spiral arms in cooler colours, with spots of bright blue. Long, faint tidal streams stretch from the galaxy’s arms: one up to the top of the frame, one curving down to the bottom-left corner. In the top-right there is a smaller, orange elliptical galaxy. The background is studded with many tiny stars and galaxies.

‘ESO 415-19’ galaksisinin ‘tuhaf’ kollarının geçmişte başka bir galaksiyle çarpıştığı ve galaksinin kollarının yerçekimi nedeniyle bazı kısımlarının çekilerek uzun ve kıvrımlı hale geldiği kaydedildi.

Tuhaf Galaksiler Atlasındaki galaksilerin çoğunun şeklinin galaksilerin birbiriyle çarpışması ya da sürtmesi nedeniyle oluştuğu belirtiliyor.

Astronom Halton Harp tarafından yazılan Tuhaf Galaksiler Atlası, astronomik bir katalog olarak kabul ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.