HÜRJET için üretilen ilk ön gövde montaj hattında

2022 yılında hangardan çıkacağı açıklanan ve ilk uçuşunu 2023 yılında yapması beklenen HÜRJET için üretilen ilk ön gövde montaj hattında.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ilk etapta 16 adet olarak teslim edilecek olan HÜRJET için üretilen ön gövde, 350 parçanın bir araya gelmesi ile oluşturuldu.

18 Mart 2023 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmeyi planlayan HÜRJET için geliştirme çalışmaları halen devam ediyor.

HÜRJET’in teknik özellikleri ve amacı

HÜRJET, 1.2 Mach azami hız ve 45,000 ft azami irtifada görev yapacak şekilde tasarlanacak ve son teknoloji görev ve uçuş sistemlerini barındıracak. HÜRJET’in 2721 kg faydalı yük kapasitesine sahip Hafif Taarruz Uçağı modeli, ülkemizle birlikte dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetlerinde, hafif taarruz, yakın hava destek, sınır güvenliği, terörle mücadele gibi görevlerde kullanılmak üzere silahlandırılacak.

Projenin halen devam etmekte olan kavramsal tasarım aşamasında, yapılan pazar analizinin ışığında tek motor ve çift motor alternatifleri değerlendirilerek, motor sayısına karar verilecek ve buna uygun olarak kavramsal tasarım çalışmaları yürütülecek. Uzun temin süreli sistemlerle ilgili tedarikçilerle iletişime geçilerek sistem çözümleri oluşturulacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.