Husiler, çocukları orduya almak için kadınları görevlendirdi

Saldırıların bitmediği Yemen’de Husi milislerin yeni bir faaliyeti daha ortaya çıktı.

Şarkul Avsat’ın haberine göre, Husiler, bünyesindeki “Zeynebî” olarak bilinen kadın oluşumunun aileleri korkutarak ve kandırarak çocukları örgüte bağladığı ve onları asker yapmaya çalıştığı öğrenildi.

Husilerin hedeflediği bölgede yaşayanlar ve insan hakları aktivistleri, Husi milislerin, kontrolünde bulunan bölgelerde çocuk ve gençleri örgüte çekip mezhepçi ve aşırı fikirlerle onların beynini yıkamaları ve örgüt operasyonlarında kullanabilecekleri konusunda uyarılarda bulundu.
Sana ve kırsalı ile Ibb, Zimar, Amran ve Hacce gibi bazı valiliklerdeki aile ve akrabalarından uzakta yüzlerce çocuk, ocak ayından bu yana düzenli olarak Husi propagandasıyla karşı karşıya geldi.
Bazı kaynaklara göre Husi milisleri bu uygulamalarla çocukları eğitim ve yaşam hakkından uzak tutarak onları şiddete, cinayete ve mezhepçiliğe teşvik ediyor.

Eski Sana şehrinin sakinleri yaptıkları açıklamada Zeynebî kadın grubunun eski şehrin mahallelerinde anneler ve ev hanımları için mezhep propagandası yapılan kurs ve konferanslar düzenlediklerini söylediler.

Bölge halkına göre ise Husilerin anneleri hedef almasının amacının “Yahudi ve Hristiyan işgalciler”e karşı mallarını, topraklarını ve namuslarını korumak için çocuklarını savaşmaya ikna etmek olduğunu bildirdiler.

Kaynaklara göre ise mahalle sakinlerinden bazıları son birkaç gündür kadın milislerin, anneleri ikna etmek için kurslara davet ettiğine şahit oldu.
Mahalle sakinleri ayrıca kurslara katılmak istemeyen kadınların ev gazından, BM yardımından ve aileleri için alınabilecek önlemlerden mahrum kalmalarıyla tehdit edildiğini de belirttiler.

Seçilen kadın milisler; anne ve ev kadınlarını ikna etmek için görevlendirildi
Bölge halkının gözlemlerine göre, grubun liderleri kültürlü ve aşırılık yanlısı fikirlerle meydana çıkan milisleri seçip kadınlar için seminer vermeleri konusunda görevlendiriyor. Yine kaynaklara göre grup, kontrol altında tuttuğu bölgelerdeki kadınları ikna etmenin daha kolay olduğunu düşünüyor.

Sana’da yaşayanlar örgütün, kadınları “dini kimliğini sağlamlaştırma ve kadınları ümmetin düşmanlarına karşı güçlendirme” fikrini ortaya atarak kendilerine bağlamaya ve aşırı fikirli ve mezhepçi birer milis haline getirmeye çalıştığını düşünüyor.
Yemen insan hakları raporlarına göre, örgüt ocak ayından bu yana 4 bin 600’den fazla çocuğu askere aldı. Raporda, “Husi grubunun geçtiğimiz yıllarda kontrol ettiği bölgelerde tüm ahlaki değerleri ve ilkeleri, uluslararası ve insani normları ve yerel yasaları aşarak çocuklara karşı en acımasız ihlalleri uyguladığı terörist yöntemler benimsediğine” dikkat çekildi. 

10 binden fazla çocuk çeşitli ikna yollarıyla zorla asker yapıldı

En son insan hakları raporunda Husilerin Yemen’de savaş başlamasından bu yana 10 binden fazla çocuğu zorla askere aldığı yer alıyor. 

İnsan Hakları ve Özgürlükleri Örgütü (SAM) ve Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi’nin yayınladığı ortak raporda ise şu ifadeler yer aldı:
“Husi milisleri adetleri oldukları üzere kontrol ettikleri köylerde ve bölgelerde Yemenli aileleri 10 ila 17 yaş arası çocuklarını orduya göndermeleri için tehdit etmeye başvurdular. Ayrıca mülteci kamplarındaki ve yetimhanelerdeki çocukları da hedeflediler.”

Raporda, örgütün yoksul ailelerin çocuklarını ayda 150 dolar karşılığında orduya aldığına yer verildi. Ayrıca raporda; Saada, Sana, Mahvit, Hudeyde, Tihame, Hacce ve Zimar bölgelerinde örgütün zorla askere alma çabalarını artırdığı ve 10 yaşından büyük çocukların hedeflendiği bilgisi bulunuyor. 

Husi medyasının 2020 yılında bildirdiği rakamların toplanarak hazırlandığı istatistiğe göre,  geçen yıl örgüte alınan ve savaşta hayatını kaybeden çocuklarının sayısının bin 400’den fazla olduğu aktarıldı. 

İstatistiğe göre hayatını kaybeden çocukların eyaletlere göre dağılımı:
Sana banliyölerinden 286 çocuk, Zimar’dan 225, Hacce’den 177 çocuk, Saada’dan 171, Amran valiliğinden 116, Sana’dan 104, Ibb’den 87, Hudeyde’den 80, Mahvit’ten 51, Taiz veCevf’ten 30’ar çocuk ve el-Beyda’dan yaklaşık 17, Marib’den 16, Rayime’den 14 çocuk ve ed-Dali’den 6 çocuk.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.