Husiler’den BM’nin ‘Marib’deki saldırıları durdurun’ çağrısına kınama

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in BM Güvenlik Konseyi brifinginde, ülkedeki çatışmaların Husilerin Marib’e saldırısıyla tırmanışa geçtiği ve bunun durması gerektiği yönündeki açıklamalarına Husilerden tepki geldi.

Husilerin siyasi ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Marib’de yaşanan gelişmelerle ilgili uluslararası camianın aldığı tavrı kınıyor ve bunu, abluka ve ülkeye yönelik saldırıların devamı için bir kılıf olarak görüyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Yemen halkının, saldırılar karşısında eli kolu bağlı durmayacağı ve vatanın kurtuluş savaşını sürdürme hakkına sahip olduğu kaydedildi.

Griffiths, 18 Şubat’taki brifingde, Husilerin Marib saldırılarının durması gerektiğini, özellikle yerinden edilen Yemenlilerin kaldığı kamplara ulaşan çatışmaların milyonlarca sivilin hayatını tehlikeye attığını belirtmişti.

Yemen’deki krize son vermek için uluslararası desteğe ihtiyaç olduğunu belirten Griffiths, taraflara ülke genelinde ateşkes çağrısı yapmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.