İddia: ABD askerleri Suriye’den çekilecek

Foreing Policy’de yer alan iddialara göre ABD hükümeti, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde başlattığı askeri harekattan sonra Orta Doğu’daki askeri önceliklerini yeniden gözden geçiriyor. 

Kesin bir geri çekilme kararı alınmamış olsa da Savunma ve Dışişleri Bakanlığı’ndan dört kaynağa göre Beyaz Saray, gereksiz olarak algıladığı Suriye görevini sürdürmeye sıcak bakmıyor. Şu anda geri çekilmenin nasıl ve ne zaman gerçekleşebileceğini belirlemek için aktif görüşmeler yapılıyor. 

Makale, ABD’nin Irak’taki askeri varlığından da bahsederken, “Irak Başbakanı Muhammed Şii el-Sudani’nin artık kendi ülkesindeki ABD askerlerinin çekilmesini desteklemesiyle, ABD askeri varlığının Suriye dahil olmak üzere karşıt DAEŞ operasyonlarına Irak bölgesinde devam edebileceğine dair bazı umutlar var.” ifadelerine yer veriyor. 

Usa suria 2

Foreign Policy, “DAEŞ’e karşı koordinasyonu Bağdat’tan Erbil’e kaydırmak, Mesud Barzani’nin bölgesel hükümeti ile Suriye’nin kuzeydoğusundaki PKK bağlantılı yönetim arasındaki gerilimi artırabilir ve Türk müdahalesini tetikleyebilir. Irak’ta zafer kazanmış bir his ile güçlenen İran ve vekilleri, bu senaryoda muhtemelen Suriye’deki ABD birliklerine karşı saldırılarını güçlendirecek, onların geri çekilmesini isteyecektir” şeklinde devam ediyor. 

Sonuç olarak, ekim ayından bu yana yaşanan olaylar ABD’nin Kuzeydoğu Suriye’deki konuşlandırmasını zor bir duruma soktuğu ve bu nedenle son zamanlarda Suriye’den çekilme olasılığı üzerine içsel düşüncelere neden olduğu gözlemleniyor. 

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.