IEA’dan devletlere temiz enerjiye yatırım çağrısı

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından hazırlanan Dünya Enerji Görünümü raporu gelecekteki enerji kullanımı için dört farklı senaryo çiziyor. IEA tarafından yürütülen tahminlere göre bu yıl karbondioksit emisyonu yüzde 7 oranında düşecek ancak temiz enerji için yeni yatırımlar yapılmaz ise bu düşüş sürdürülemeyecek.

Dünyanın en saygı duyulan enerji analist grubu olan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından hazırlanan yıllık rapora göre Paris Anlaşması’nda belirlenen 1.5 C olan sıcaklık artışı limitinden daha yüksek bir değer ile dünyanın küresel ısınması devam ediyor. Fosil yakıtlar üzerine uzmanlığı ile bilenen ajans kısa zaman içerisinde ülkelerin yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya geçiş yapmaları için yollar sunuyor.

Eski hale dönmemek için devletlerin dikkat etmesi gerekecek

Bloomberg tarafından yapılan habere göre Uluslararası, Enerji Ajansı tarafından hazırlanan 2020 Dünya Enerji Görünümü raporunda dünyanın gelecek enerji kullanımı için dört farklı senaryo sunuyor. IEA tarafından gelecek enerji kullanımı için sunulan öngörüler şu anki trendlerin devam ettiği bir senaryo, tahmin edilenden daha uzun süren bir pandemi senaryosu, sürdürülebilir bir gelişim senaryosu ve çok daha kesin kararlar ve önlemler almayı gerektiren “net-zero” senaryosundan oluşuyor.

IEA’den yürütülen tahminlere göre dünyanın enerji kaynaklı karbondioksit emisyonu pandemi nedeniyle azalan talepten dolayı bu yıl yüzde 7 oranında düşecek. Ancak ekonomiler krizden çıktıktan sonra bu düşüşün devamlılığı sağlanamayacak. Eğer temiz enerji için yatırım yapılmazsa karbondioksit emisyonu değerleri eski haline geri gelecek. IEA, gelecek üç yılda her yıl için 1 trilyon dolar temiz enerji üzerine yatırım yapmaları için devletlere ve şirketlere çağrıda bulundu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.