İHASOJ projesi başlatıldı

İnsansız hava araçlarının elektronik harp kabiliyeti kazanmasını sağlayacak olan İHASOJ projesi, Savunma Sanayii Başkanlığı’nın öncülüğünde başladı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Elektronik Harp ve Radar Daire Başkanı Ahmet Akyol, İTÜ SAVTEK tarafından düzenlenen STG’21 etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu. 

Elektronik Harp ve Radar Daire Başkanı Ahmet Akyol, İHA platformlarından elektronik harp icra edilmesi amacıyla İHASOJ (Stand-Off-Jammer / Uzaktan Karıştırıcı) projesinin başladığını açıkladı.

Halihazırda Milli İstihbarat Teşkilatı envanterinde bulunan TUSAŞ ANKA-I İHA’lar, sinyal istihbaratı (SIGINT) faaliyeti icra edebiliyor.

Hava SOJ projesi

Proje kapsamında; Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı olan 4 (dört) adet Hava SOJ Sistemi tedarik edilecek. 

Düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının (hava savunma, erken ihbar vb.) tespit/teşhis edilmesi, konumlarının bulunması ve bu sistemlerin özellikle sınır ötesi harekâtta dost unsurlara karşı kullanılamaması amacıyla karıştırılması ve aldatılması hedefleniyor. 

Hava SOJ Sistemlerine entegre edilecek görev sistemleri yurtiçi imkanlarla üretilecek. 

Proje kapsamında teslimatlar 2023 yılında ilk Hava SOJ Sistemi, Hangar ve SOJ Filo Binası ile başlayıp 2025 yılına kadar devam edecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.