İklimlendirme sektörüne 411 milyon lira destek

Avrasya bölgesinin “lider” iklimlendirme sanayii fuarı ISK-SODEX İstanbul 2021 (Uluslararası Isıtma, Soğutma, Klima, Havalandırma, Yalıtım, Pompa, Vana, Tesisat, Su Arıtma, Yangın, Güneş Enerjisi Sistemi Fuarı), Bakan Varank’ın katılımıyla TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Fuarın açılışında konuşan Varank, ISK-SODEX’in en son teknolojileri yakından tanıma ve iş bağlantıları kurma fırsatı sunduğunu belirterek, sektörün üretim ve ihracatının artmasında fuarın önemli bir rol oynadığını söyledi.

Büyüme rakamları

Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde uyguladığı etkin politikalarla salgın süresince dünya genelinden pozitif ayrıştığını ifade eden Varank, “2020 yılında yakaladığımız yüzde 1,8’lik büyüme ile Çin’in ardından en yüksek büyüme kaydeden 2. ülke oldu. Bunun tesadüfi bir büyüme olmadığı 2021 yılının ilk ve ikinci çeyreğindeki performansımızla ispatlandı. Bakınız ekonomimiz bu sene ilk çeyrekte yüzde 7,2, ikinci çeyrekte ise yüzde 21,7 oranında büyüdü.” diye konuştu.

Ekonominin asıl itici gücü

Sanayii üretiminin büyümede lokomotif görevi görmesinin asıl sevindirici husus olduğunu kaydeden Varank, ikinci çeyrek büyümesinin alt bileşenlerinde imalat sanayiinin yüzde 43,4’lük büyümeyle ekonominin asıl itici gücü olduğunu aktardı.

Rekora imza atacağız

Bakan Varank, büyümede olduğu gibi ihracatta da rekor bir artış olduğunun altını çizerek, “İnşallah yıl sonu itibariyle ihracatta Cumhuriyet tarihinde ilk kez 200 milyar hatta 210 milyar doları geçip bir rekora daha imza atacağız. İhracatımızın yaklaşık yüzde 95’inin imalat sanayii ürünleri olduğu düşünüldüğünde burada da siz değerli sanayiicilerimizin büyük bir başarısı söz konusu.” ifadelerini kullandı.

Ekonomide olumlu performans

Finansal destek

Varank, imalat sanayiisi içinde önemli bir yere sahip olan iklimlendirme sektörünün ekonomiye katkısına değinerek, sektörün gelişimine azami düzeyde destek olduklarını söyledi. Gerek kurdukları altyapılarla gerekse sağladıkları teşviklerle yatırımcıların yanında yer aldıklarını belirten Varank, “Burada da daha yüksek katma değerli üretim yapılmasını sağlamak temel önceliğimiz.” dedi.

49 yatırıma teşvik

Varank, iklimlendirme sektörü yatırımlarının yeri, büyüklüğü ve teknoloji düzeyine göre değişen oranlarda teşvik sisteminden faydalanabildiğini, 2012’den bu yana iklimlendirme cihazları üretimine yönelik 49 yatırım için teşvik belgesi düzenlendiğini belirtti. KOSGEB, TÜBİTAK ve kalkınma ajanslarının da uyguladıkları kapsamlı programlarla sektörün gelişimine destek olduğunu kaydeden Varank, bu kurumların Ar-Ge, ticarileşme, ihracat ve kapasite geliştirme gibi pek çok konuda sektör firmalarının projelerine finansal destek sağladığını vurguladı.

Siz yeter ki üretin

Varank, “Hükümetlerimiz döneminde bu kurumlarımız aracılığıyla iklimlendirme sektöründen 2 bin 700’ün üzerinde projeye 411 milyon lira destek sağladık. Önümüzdeki dönemde de sektörün gelişimini takip ederek, yapacağınız yatırımları, geliştireceğiniz projeleri destekleyeceğiz. Siz yeter ki üretin, istihdam sağlayın, ihracat yapın. Biz her zaman sizin yanınızdayız.” dedi.

İklimlendirme sektörü

Salgınla birlikte kapalı alanlardaki hava kalitesinin öneminin bir hayli arttığına işaret eden Varank, “İç ortamlardaki havalandırmanın iklimlendirme sektörü ürünleri ile sağlandığı düşünüldüğünde iç ve dış pazarda büyük bir talep artışı olacağı aşikar. Bu yüzden ben siz değerli sektör temsilcilerinden bu talep patlamasına hazırlıklı olmanızı ve gerekli yatırım planlarınızı şimdiden yapmanızı tavsiye ediyorum.” ifadelerini kullandı.

6 milyar dolarlık ihracat

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise iklimlendirme sektörünün yıl sonunda 6 milyar dolarlık ihracat barajını rahatlıkla aşacağını belirtti. Gülle, “2023 yılında büyük hedefimize, iklimlendirme sanayiinde 35 milyar dolarlık hedefimize inşallah hep beraber ulaşarak, küresel pazardaki payımızı 2 katına çıkarmış olacağız.” diye konuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.