İlk yerli uydumuzu 2022 yılında uzaya gönderiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan 1 Milyon Yazılımcı Projesi’nin tüm hızıyla devam ettiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesindeki “BTK Akademi”de eğitim alan gençlerin sınavlarını geçtiklerinde hemen iş sahibi olacağını ifade etti.

Karaismailoğlu, Türkiye’deki genişbant abone sayısını bu yıl sonuna kadar 77 milyona, 2023’te de 83 milyona çıkarmayı hedeflediklerini anlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Mobil abone sayımız 2003’de 27,9 milyon iken 2020’de 81,8 milyon olacak, 2023 hedefi 87,6 milyondur. Türkiye’de 75,3 milyon internet kullanıcısı var. Mobil şebekelerde yerli ve millilik oranı 2016’da yüzde 1 iken 2019’de yüzde 23’e yükseldi. Yakın zamanda 5G teknolojisinin ülkemizde kurulması için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümündeki hedefimiz, her eve internet erişimi sağlamaktır.”

Bu programın ardından TÜRKSAT’ta konuşan bakan Karaismailoğlu, TÜRKSAT’ın çalışmalarını başarılı ve kesintisiz bir şekilde sürdürerek uydu yayıncılığında uluslararası alanda önemli bir aktör olduğunu dile getirdi. Haberleşme uyduları TÜRKSAT 5A’nın 2020’nin son çeyreğinde, TÜRKSAT 5B’nin ise 2021’nin ikinci çeyreğinde uzaya gönderilmesini planladıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’nın da 2022’de uzaya gönderileceğine dikkati çekerek, “TÜRKSAT 6A’nın üretilmesiyle Türkiye, dünyada haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek.” dedi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.