İngiliz Eurofighter’larına ECRS Mk2 radarı modernizasyonu

İngiltere, Eurofighter Typhoon filosunun radar yeteneklerini geliştiriyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan Eurofighter Typhoon savaş uçaklarına, 2,35 milyar sterlin değerindeki yatırım kapsamında modernize edileceğini açıkladı. 

Yatırım kapsamında İngiliz Eurofighter savaş uçaklarına, en modern AESA radarlarından biri olarak gösterilen ECRS Mk2 (Avrupa Ortak Radar Sistemi) entegre edilecek.

Son teknoloji ECRS Mk2 radarı, Typhoon’un hava sahası kontrolünü daha da geliştirecek. ECRS Mk2, uçağın en zorlu ortamlarda havada ve yerde birden fazla hedefi aynı anda tespit etmesine, tanımlamasına ve takip etmesine olanak tanıyacak.

ECRS Mk2 sayesinde Eurofighter Typhoon savaş uçakları, yüksek güçlü jamming kabiliyetine kavuşarak düşman hava savunmasını bastırma ve daha uzun menzilden angajman gerçekleştirme yeteneğine sahip olacaklar.

Eurofighter Typhoon Savaş Uçağı

Eurofighter Typhoon, 90’lı yıllarda İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya ortaklığında Avrupa’nın ortak savaş uçağı projesi olarak başlatılmıştır. Çift motorlu, 4. nesil, çok rollü bir savaş uçağıdır. Yüksek manevra kabiliyeti, gelişmiş aviyonik sistemleri ve bu uçak için özel olarak tasarlanmış düşük by-pass oranlı EJ-200 turbofan motorları ile günümüzde hala en gelişmiş 4. nesil savaş uçaklarından birisidir.

Typhoon uçakları bugüne kadar yaklaşık 570 adet üretilerek; Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Avusturya, Umman ve Suudi Arabistan olmak üzere 7 farklı ülke hava kuvvetlerine teslim edilmiştir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.