İngiltere Başbakanı: Kimse Çin’le soğuk savaşa girmek istemiyor

NATO Liderler Zirvesi’nde ele alınan önemli meselelerden biri müttefik ülkelerin Çin ile olan ilişkisiydi.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre, İngiltere Başbakanı Boris Johnson da NATO müttefiklerini dahil ederek Çin ile olan karşılıklı ilişkileri dile getirdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, NATO Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmasında NATO müttefiklerine ithafen “Bugün masanın etrafındaki hiç kimsenin Çin’le yeni bir soğuk savaşa girmek istediğini düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında Doğu Asya milletlerinin NATO için ‘yeni bir stratejik düşünce’ haline geldiğini söyleyen Johnson, aynı zamanda katılım için fırsatlar olacağını dile getirdi.

Boris Johnson, Rusya’yla ilişkiler hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Johnson, Rusya ile ilişkilerin gelişeceğinden her zaman umutlu olduğunu ancak şimdiye kadar İngiltere açısından oldukça hayal kırıklığı yarattığını ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de zirve için NATO karargahına gelişinde Çin ile ilgili yaptığı açıklamada, “Çin ile fırsatlar var. Çin ile iklim değişikliği ve silahların kontrolü konusunda çalışmalıyız ancak Çin’in askeri güçlenmesi, artan etkisi ve zorlayıcı tavırları da güvenliğimiz bakımından bazı sınamaları ortaya koyuyor. Bunlara İttifak olarak birlikte eğilmeliyiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.