İngiltere, Rusya’yı bir numaralı tehdit olarak görüyor

Son zamanlarda Rusya’nın İngiltere toprakları yakınlarında artan faaliyetleri sonrası ada ülkesi, Rusya’yı bir numaralı tehdit olarak nitelendiriyor.

Sputnik’in İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’ın Daily Telegraph’a verdiği röportaja dayandırdığı haberinde, Rusya’nın bir numaralı tehdit olduğunu ve mevcut durumda ikili ilişkilerin geleceğini kestirmenin zor olduğunu öne sürdü.

Rus savaş gemilerinin İngiltere’yi düzenli olarak ziyaret ettiğini dile getiren Wallece, şu anda birkaç savaş gemisinin ülkenin karasularında bulunduğunu söyledi.

İngiltere’nin gerilimi azaltma politikasını izlemeye ve “diğer metotları” uygulamaya çalıştığını vurgulayan İngiltere Savunma Bakanı, Rusya’nın tutumunu değiştirmediği sürece ikili ilişkilerin nereye varacağını kestirmenin son derece zor olduğunu ifade etti.

2020 yılının sonlarında İrlanda Denizi’nde Rus denizaltısı tespit edildiğini de sözlerine ekleyen Ben Wallace, İngiltere’nin söz konusu bölgede çok uzun süredir Rus denizaltısı görmediğinin altını çizdi.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı silahlı kuvvetler modernizasyon stratejisinde, Rusya’nın Avrupa güvenliğine “en büyük” nükleer ve askerî tehdit oluşturduğu belirtilmişti.

“Defence in a competitive age” başlıklı 76 sayfalık dokümanda, Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin yenilenmesi, tüm hükümet faaliyetlerini entegre etme yeteneği ve risk alma isteğinin Rusya’yı yetenekli ve öngörülemez bir oyuncu yaptığı ifade edilmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.