İngiltere Savunma Bakanı’ndan Türk S/İHA’ları itirafı

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, ülkesinde “Hava ve Uzay Gücü” konulu bir konferansta yaptığı konuşma sırasında; “Türk S/İHA’larının, Suriye ve Libya’daki performanslarının yarısı bile doğruysa bu bir oyun değiştiriciliktir.” ifadelerini kullandı.

Konferansa aynı zamanda eski bir asker olarak katılmanın ve 1. Dünya Savaşı’ından beri ülkesinde hava ve savunma alanlarındaki kalkınmaların kendisini çok mutlu ettiğini belirtti.

Korona sürecinden tüm dünyanın etkilendiğine değinen Wallace, geleceğe odaklanmanın öneminden bahsederken, korona gibi ağır süreçlerin ileride büyük siber saldırılara da önemli ölçüde etken olacağını belirtti.

Artık izole ve geçmiş savaşlarda takılı kalmamak gerektiğinden ve İngiltere’nin küresel anlamda rekabetini her alanda arttırmasının ne denli önemli olabileceğinden bahsetti.

Türkiye Suriye ve Libya’da Oyunu Değiştiriyor

“Daha da özele inmek gerekirse, sürekli rekabet dünyasında hava ve uzay kuvvetlerimizin rolü ne olacak? Siber savaş gibi yeni savaş alanlarına da bu konferansta özellikle eğilmemiz elzem.” diye konuşmasına devam eden Wallace, “Başkalarından da ders çıkartmamız gerekiyor. Mesela Türkiye’nin 2019 ortalarından beri Bayraktar TB-2 İHA’larını kullanarak Libya’da neler yaptığına bakalım. Bu İHA’lar; cephe hatları, tedarik hatları ve lojistik üslerine karşı istihbarat, gözetim ve keşif ve hedefleme operasyonları için çok donanımlı üretilmiş. Geçen yıl temmuz ayında Libya’ da Ulusal Ordu’nun kontrol ettiği Jufrah havaalanında komuta ve kontrol düğümlenmesi sağlayarak iki nakliye uçağını imha ettiler.”

Türkiye’nin sınır bölgesinde yaşanan savunma girişimleri ve Suriye’deki etkinliğine de değinen Wallace, “Türkiye’nin Suriye’ye katılımını, elektronik savaşı (EW), hafif silahlı insansız hava araçlarını, tankları, zırhlı araçları ve hava savunma sistemlerini durduracak akıllı mühimmat kullanımlarını düşünün. Raporlara göre Esat rejimi; “3000 asker, 151 tank, sekiz helikopter, üç drone, üç savaş uçağı aracı ve kamyonu, sekiz hava savunma sistemi ve içerisinde yüksek miktarda askeri teçhizat ve tesislerinde bulunduğu bir karargahı kaybetti. Bunların yarısı bile doğru olsa, bu bölgede tüm oyunu değiştirir!” ifadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.