İngiltere, Ukrayna’nın geleceği hakkında ne düşünüyor?

Ukrayna’ya yardım konusunda İngiltere hükümetinden yeni hamleler!

Avrupa ülkelerinde Ukrayna’ya verilecek mühimmatlar konusunda tartışmalar ve müzakereler devam ediyor. Fikir ayrılıklarının yaşandığı ortamda Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba, ülkelerin birbirini suçlamayı bırakmaları çağrısı yaptı.

Kuleba: ‘’Somut adımlar atma konusunda, ortaklarımız sonu gelmeyen tartışmalar içinde boğuluyorlar. Ancak boğulma zamanı yok, yüzmek zorundayız’’ dedi.

Ukraynalı karar vericilerin son kanaatini yansıtan Kuleba, Ukrayna kurban edildiğinde sıranın Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine geleceğini belirtirken, Almanya’nın Taurus füzelerine ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

grant shapps

Muhalefetin baskısına rağmen Alman Parlamentosu’nda yapılan oylamada, Alman menşeili Taurus seyir füzelerinin Ukrayna’ya verilmesi konusundaki öneri reddedildi.

Kiev ve Berlin arasındaki seyir füzeleri konusundaki temaslar devam ederken, İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps ve Birleşik Krallık Ukrayna Büyükelçisi Martin Harris’in açıklamaları Ukrayna basınında öne çıktı.

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps kaleme aldığı makalede, 2024’ün Ukrayna’nın kaderi açısından belirleyici bir yıl olabileceğini ve bunun büyük ölçüde Batılı müttefiklerin eylemlerine bağlı olduğunu vurguladı. Shapps, Rusya’nın savaşta mali ve insani harcamalarını artırdığını ve cepheye göndereceği birlikler konusunda da vurdumduymaz davrandığını belirtti.

Bakan, Birleşik Krallık yönetiminin hâlihazırda Ukrayna’ya verdiği desteklerden bahsederken Kiev’de yapılan son anlaşmayı hatırlattı. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, 12 Ocak tarihinde Birleşik Krallık adına Ukrayna’ya gelerek 2,5 milyar İngiliz sterlini tutarında askeri destek sözü verdi. Böylece toplam destek 7 milyar İngiliz sterlinine ulaştı.  

rishi sunak

Bakan Shapps’a göre Ukrayna’nın başarısız olması akabinde Doğu Avrupa ülkeleri aynı kaderi paylaşacak ve bu durum Çin’e ‘’ben her şeyi yapmaya hazır ve muktedirim’’ mesajı verecek.

Shapps sözlerini, “Ukrayna’nın geleceği Batı’nın elindedir. Onları yüzüstü bırakamayız” diyerek noktaladı.

Açıklamaları gündemde yer eden bir diğer İngiliz, Birleşik Krallık Ukrayna Büyükelçisi Martin Harris oldu. Büyükelçiye göre Birleşik Krallık, Ukrayna’ya desteği hala sarsılmaz olan ülkelerden biri olarak tutumunu koruyor. İngiliz parlamentosundaki hiçbir parti Kiev’e yapılan siyasi, ekonomik veya askeri yardımın azaltılmasını savunmuyor.

martin harris

Büyükelçi Harris, İngiltere’nin Ukrayna’ya tank ve uzun menzilli Storm Shadow seyir füzelerini gönderen ve Ocak 2024’te Ukrayna ile güvenlik garantisi anlaşması imzalayan ilk G7 ülkesi olduğunu belirtti.

Büyükelçi ile röportaj yapan European Pravda editörleri de giriş bölümünde: ‘’Birleşik Krallık’ın, silahlarının Rusya topraklarındaki askeri tesislere karşı kullanılmasına izin veren ilk ülke olması şaşırtıcı olmayacaktır. En azından ne Kiev’de gazetecilere konuşan Başbakan Rishi Sunak ne de İngiltere Büyükelçisi Martin Harris, bu konuda doğrudan bir soru sorulduğunda ‘hayır’ cevabını verdi’’ diyerek gözlemlerini belirtti.

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.