İngiltere ve ABD kullanıcı verilerini paylaştı

2019’da ABD ve İngiltere arasında karşılıklı olarak kullanıcı verilerinin paylaşılmasına dair bir anlaşma imzalandı. Anlaşma hem Amerikan hem İngiliz güvenlik birimlerinin, bir mahkeme emri ya da izin belgesiyle birlikte doğrudan telekom şirketlerine başvurarak verilere erişebilmesini sağlıyor. Anlaşmanın amacının terör ve organize suçlar ile alakalı soruşturmaları daha hızlı yürütebilmek olduğu iki ülkenin de yetkilileri tarafından belirtilmişti.

Temmuz ayında Avrupa Birliği Adalet Divanı bazı Amerikan istihbarat servislerinin imtiyazlarının, Avrupa Birliği’nin genel verilerin korunmasıyla alakalı düzenlemelerine uymadığını belirtti.

İngiltere, Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla birlikte kişisel veri transferleriyle ilgili Avrupa ile yeni bir anlaşma yapmak zorunda olacak.

Yapılacak yeni anlaşma ile birlikte İngiltere ve ABD arasındaki anlaşmanın, temel hakların gerekli güvenliğini sağladığını ve Avrupa’nın veri koruma yasalarını ihlal edecek şekilde gizlilik haklarını etkilemeyeceğini İngiltere’nin Avrupa’ya göstermesi gerekecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.