İngiltere ve ABD Yemen’e hava saldırısına hazırlanıyor 

İngiltere, ABD ve bir Batı ülkesinin daha önümüzdeki saatlerde Husilere yönelik hava saldırısı kararı alması bekleniyor.

İngiltere’de yayın yapan The Times’in haberine göre, Yemen’deki Husi hedeflerine karşı koordineli füzeler fırlatmak için ABD ve potansiyel olarak başka bir Avrupa ülkesi de dahil olmak üzere Batılı müttefikleriyle birleşecek.

İngiltere’nin, Kızıldeniz’de gemilere yönelik saldırıların ardından İran destekli Husilere karşı bir hava saldırısı dalgası başlatmaya hazırlandığı bildiriliyor. Askeri seçenekler arasında Typhoon savaş uçaklarının ve HMS Diamond destroyerlerinin katılımı yer alıyor. Uk and US

Savunma Bakanı Grant Shapps muhtemel hava saldırısına ilişkin 31 Aralık günü, “Eğer Husiler hayatları ve ticareti tehdit etmeye devam ederse, gerekli ve uygun eylemi yapmak zorunda kalacağız.” açıklamasını yaptı.

Times’e göre, İngiltere ve ABD önümüzdeki saatlerde Husileri ticari gemilere saldırmayı bırakmaları ve Batı’nın askeri gücüyle yüzleşmemelerini telkin eden ortak bir bildiri yayınlayacak.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Husilere verdiği destekle bilinen İran ile saldırıların durdurulması için temasa geçtiğini açıkladı.

Cameron, İranlı mevkidaşı Hüseyin Amir-Abdullahiyan ile telefonda görüşerek, Kızıldeniz’de devam eden Husi saldırılarını durdurmalarının herkes için en iyisi olacağını söylediğini açıkladı.

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.