İngiltereli çocuktan Tiktok’a dava

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/7ATfrired3dh7ERYGRHrWT” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Geçen yıllarda Avrupa Birliği, kişisel verilerin korunmasına yönelik birçok detaylı çalışma yaptı ve bu çalışmaları kullanıcıların bilgilerini korumaya yönelik olarak hayata geçirdi.

12 yaşındaki İngiltereli bir kız çocuğu Tiktok’un Avrupa Birliği’nin koyduğu kurallara uymadığı gerekçesiyle Tiktok’a dava açtı. Mahkeme sürecinde davanın hakimi tarafından alınan kararla kız çocuğunun kimliğinin açıklanmamasına karar verildi. Bu kararı alan hakim “çocukların veri koruma haklarını savunmak için talepte bulunmaları üzerinde caydırıcı bir etki yaratabileceğini” açıkladı.

Dava sürecinde 12 yaşındaki kız çocuğu, İngiltere Çocuk Komiserliği tarafından temsil edilecek. Gizlilik kararının, davacı çocuğu diğer Tiktok kullanıcıları tarafından yapılacak eleştiriler ve çevrimiçi zorbalıklara karşı korumak için alındığı düşünülüyor.

2020 sonu itibarıyla Tiktok’un, dünya genelinde 1 milyara yakın aktif kullanıcısı bulunuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.