İngiltere’nin uzay alanı projesi Güney Kıbrıs’ta kurulacak

Birleşik Krallık uzay gücüne yöneliyor!

22 Kasım’da yapılan Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, merkezi Londra olan bir şirket Güney Kıbrıs Rum Yönetimi topraklarında yer tabanlı bir teleskop kurup işletebilecek.

Duyurulan anlaşma ile birlikte Birleşik Krallık Uzay Komutanlığı’nın uzay alanındaki farkındalığını ve kapasitesini artırma yolunda ilerlediği belirtildi.

“Nyx Alpha Projesi” olarak bilinen ve İngiliz uzay teknolojisi şirketi SpaceFlux tarafından sağlanacak olan sistem, Birleşik Krallık Uzay Komutanlığı ve Uzay Ajansı’nın yörüngede hızla artmakta olan uyduların ve moloz atık sayılarının doğru bir şekilde belirlenebilmesini sağlayacak.

İngilizler sistemin 2024 baharına kadar devreye girmesini planlayarak, daha önce iptal edilen bir sistemi yeniden kurmayı hedefliyor.

gkry ing

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İngiltere Uzay Komutanlığı ve İngiltere Uzay Ajansı analistlerinin görevlendirildiği bu sistemin, Güney İngiltere’de High Wycombe kasabasında kurulacağı ifade edildi.

Söz konusu kasabada, Kraliyet Hava Kuvvetlerine bağlı Uzay Operasyonları Merkezi kurulacağı da aktarılan bilgiler arasında yerini aldı. Aynı açıklamada ayrıca, Spaceflux şirketinin bu sistemin bakımını üstleneceği ve rutin olarak işleteceği belirtildi.

Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ta düzenlenen Birleşik Krallık Uzay Konferansı’nda anlaşmayı duyuran Birleşik Krallık Uzay Komutanlığı Başkanı Havacı Korgeneral Paul Godfrey, yeni kurulan bu sistemin Birleşik Krallık’ın uzaydaki çıkarlarını korumasına yardımcı olacak önemli bir unsur olduğunu söyledi.

yapay zeka uzay teleskopu

Not: Bu fotoğraf yapay zeka tarafından üretilmiştir ve hiçbir gerçekliğe sahip değildir.

Paul Godfrey,“Uzay alanı farkındalığı, İngiltere’nin ve müttefiklerimizin uzaydaki çıkarlarını koruma ve savunma yetkinliğimizin temelini oluşturmaktadır. Birleşik Krallık’ın sabit yörüngede kritik önemde varlıkları bulunuyor ve Nyx Alpha Projesi bunları daha yakından izlememize yardımcı olacak.” ifadelerinin yanında askeri-sivil misyonları desteklemek için İngilizlerin Spaceflux ve Raytheon Systems’den uzay alanı farkındalık verileri satın aldığını duyurdu.

Spaceflux web sitesinde, alçak Dünya yörüngesinden yüksek Dünya yörüngesine ve Dünya’dan Ay yüzeyine kadar en sönük hedeflerin bile tespit edilmesine olanak tanıyan 70 cm çap uzunluğuna sahip teleskoplarla şu anda piyasada bulunan en büyük optik görevlendirilebilir sensörlere erişim sunduğunu söylüyor. Şirketin ağını hızla genişleterek bu yıl 10 tane, 2024 yılı sonuna kadar da toplam 25 adet konuma ulaşacağı belirtiliyor.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Güney Kıbrıs’ın İngiliz teleskobu için seçilmesinin nedenini, sabit yörüngeyi Birleşik Krallık anakarasındaki tesislerden daha iyi görebilmesi olarak açıkladı. İngiltere’nin halihazırda Kıbrıs adasının güneyinde büyük çaplı askeri üsleri bulunuyor. Söz konusu programın kullanımı için de bu üslerin kullanılacağı tahmin ediliyor.

[wpcc-iframe allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” allowfullscreen=”” frameborder=”0″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/elkkpd0aNMg?si=H93CTO6iZo2LPfZV” title=”YouTube video player” width=”560″]

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.