İngiltere, Blue Shell ile topçu atış eğitimlerinde 120 milyon sterlin tasarruf etti

İngiltere, askeri teknoloji hamlesi Blue Shell ile 120 milyon sterlin tasarruf etti!

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın son üç yıldır İngiliz Ordusu’nda kullanılan yenilikçi bir dolaylı atış eğitim sistemi Blue Shell ile önemli bir mali tasarruf sağladığı açıklandı. Bu sistem, gerçek topçu mühimmatının kullanımını azaltarak milyonlarca sterlin tasarruf etmeyi mümkün kılıyor.

Cubic Defense tarafından açıklanan bilgilere göre Blue Shell, topçu birliklerinin tatbikatlarını daha gerçekçi ve maliyetsiz bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlayan, “savaşırken eğit” özelliğine sahip bir sistem olarak ifade ediliyor. Bu sistem sayesinde birliklerin gerçek mühimmat kullanmadan topçu atışı ve çeşitli silah etkilerini simüle edebildiği ileri sürülüyor.

Blue Shell missile

Shephard medyasıyla yapılan bir röportajda, Cubic Eğitim Dağıtım Portföyü Direktörü Alastair Parkinson, İngiliz Ordusu’nun “Cubic Blue Shell” adlı dolaylı atış eğitim sistemini son üç yılda aktif olarak kullandığını ve bu süreçte 72.000 mühimmat ateşlediğini açıkladı. Parkinson, eğer bu mühimmatlar gerçek olsaydı, maliyetin 120 milyon sterlin (yaklaşık 142 milyon dolar) olacağını belirtti.

Cubic’te Yer Stratejisi İş Geliştirme Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı ve emekli Korgeneral James Terry ise sistemin maliyete olan etkisini ve eğitime kattığı gerçekçiliği vurguladı. Terry, gerçek mühimmat kullanımının pahalılığına dikkat çekerek Blue Shell sisteminin bu maliyetleri düşürdüğünü ve aynı zamanda mürettebatı gerçek dünya koşullarına hazırladığını ifade etti.

british artillery

Cubic’in Küresel Yer Eğitimi Ürün Grubu Başkan Yardımcısı, emekli Yarbay Martyn Armstrong, Shephard Media ile yaptığı röportajda, şirketin geliştirdiği Blue Shell sistemi hakkında önemli bilgiler paylaştı. Armstrong, bu sistem sayesinde topçu birimlerinin etkin bir şekilde eğitilebildiğini ve tatbikat komutanlarının yeniden eğitim alabildiğini belirtti. Armstrong; “Bu sistemler bütünü içinde, lojistik dahil çağdaş bir savaş alanında görmeyi bekleyeceğiniz her şeyi bir araya getirdik.” şeklinde konuşarak sistemin kapsamlılığına dikkat çekti.

Savunma sanayii pazarında dolaylı atış çözümleri alanındaki boşluğu doldurmak üzere tasarlandığı ifade edilen Blue Shell sistem; bir iletişim arayüzü, atalet ölçüm birimi, fünye ayarlayıcı, doğrudan atış sahası ve eğitmen arayüzünden oluşuyor. Bu özellikleriyle, gerçekçi ve kapsamlı bir eğitim ortamı sağlıyor.

military technology

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.