İngiltere’nin yüz tanıma sisteminde ayrımcılık yapılıyor

Yapılan araştırmalar sonucunda siyahi kadınların, fotoğraflarını online olarak sisteme kaydetmeleri durumunda, İngiltere’den “pasaport kurallarını ihlal etme” uyarısını alma ihtimalleri beyaz erkeklere göre iki katı kadar daha fazla olduğu tespit edildi.  

Bir siyahi öğrencinin ifadelerine göre devletin sitesine yüklediği beş farklı fotoğraf için ağzı açık olmamasına rağmen ağzının açık olduğu uyarısını aldı.

‌İngiltere’nin pasaport başvuru sitesi kuralları karşılamayacak düşük kaliteli fotoğrafları tespit edebilmek için otomatik bir kontrol mekanizması kullanıyor. Kuralların içerisinde fotoğraflarda mimiksiz ve kapalı bir ağızla durmak ile birlikte kameraya doğrudan hedef alarak bakmak da yer alıyor.

Sistem koyu tenli insanları ayırıyor

‌BBC’nin yaptığı araştırma gösteriyor ki otomatik kontrol sistemi koyu ten renkli insanlar için daha az doğru çalışıyor.

‌Araştırma sonuçlarına göre:

‌Koyu ten renkli kadınlar yüzde 22 oran ile düşük kalite uyarısı alırken, daha açık ten rengine sahip kadınlar yüzde 14 oranında bu uyarıyı aldı.

‌Koyu ten renkli erkekler yüzde 15 oran ile düşük kalite uyarısı alırken, daha açık ten rengine sahip erkekler yüzde 9 oranında uyarı aldı.

Önceden fark edilen ancak umursanmayan bir hata 

‌Otomatik olarak fotoğrafları kontrol eden sistemdeki “ön yargı” probleminin İçişleri Bakanlığı tarafından fark edildiği ancak sistem “genel olarak” iyi çalıştığı için kullanılmasına karar verildiği 2019 yılında yayınlanan dokümanlarda ortaya çıkmıştı.

‌Dijital fotoğrafların bilgisayar üstünde pikseller olarak ifade edilip işlenebilmesi sayesinde bilgisayarlar fotoğraflardaki suratları tanıyabilir hale geldi. Ancak bilgisayarların bunu yapabilmek için öncesinde geniş bir fotoğraf havuzu ile sistemin eğitilmesi gerekiyor. Yüz tanıma sistemlerinde oluşan “ön yargının” sebebi ise eğitim için kullanılan fotoğraf havuzunda yeterli sayıda kadın ya da farklı ten renklerinden insan yer almaması.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.