İnsansı robot Ameca yeni yeteneklerini sergiledi

[wpcc-iframe allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen=”” height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/lHk7gspkj0I” title=”YouTube video player” width=”560″]

Robotlar ve insanlık arasındaki çizgi giderek bulanıklaşıyor.

İngiliz teknoloji şirketi Engineered Arts, “dünyanın en gelişmiş insansı robotu” olarak tanımladığı Ameca’nın yeni yeteneklerini CES fuarında tanıtıp yeni bir  video yayınladı.

İlk olarak 2021 yılında görücüye çıkan Ameca, yüz mimikleriyle kendine hayran bırakmıştı. Firma geliştirdiği yeteneklerle yüz ifadelerini daha iyi hale getirdi.

Hareket sensörleri, göz kameraları ve göğsüne monte edilmiş yüksek çözünürlüklü kamera ile yaklaşık iki metre uzaklığa kadar yüzleri tanıyabiliyor ve duyguları, yaşı ve cinsiyeti tahmin edebiliyor.

Ameca; esneme, omuz silkme, işaret etme, el sallama, ağzını açma, birisini susturma veya birinin kendilerini daha yüksek sesle tekrarlamasını istediğini belirtmek için jestleri çeşitli yüz ifadeleriyle eşleştirebiliyor.

Yayınlanan videoda Ameca’nın aynada kendini tanır gibi göründüğü, ayna ve yansımasıyla etkileşime girerken merak, entrika ve şaşkınlık ifadeleri sergilediği yer alıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.