İnsansız Helikopter ALPİN, Manavgat yangınıyla mücadele ediyor

Türk savunma sanayii ürünleri sadece ülke savunmasında değil, ihtiyaç duyulan her alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Yerli üretim İHA’lar yangını görüntülemede ve müdahalede kullanılırken yine yerli savunma sanayii ürünlerinden olan İnsansız Helikopter ALPİN de yangının kontrol altına alınması için kullanılıyor.

Yangının yönetimi ve kontrol altına alınması için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hizmete alınan ALPİN özellikle geceleri kullanılıyor.

Operasyonel olarak ilk uçuşunu yapan ALPİN, bünyesinde bulundurduğu termal kameralar sayesinde gece görev yapmaya elverişli bir ürün olarak öne çıkıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı da yangının kontrol altına alınması için teknolojinin bütün imkanlarından faydalanıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yangının yönetimi için, özellikle gece kullanımı için aldık. Operasyonel olarak ilk uçuşunu yapıyoruz. Teknolojiyi her alanda kullanıyoruz. Altında termal kameraları var, oradan her şeyi alıyor.” dedi.

ALPİN VTOL İHA, CH-7 modeli ultralight serisi tek kişilik helikopterin insansızlaştırılması/otonom özellik kazandırılması sonucu üretimi yapılan bir insansız hava aracı olarak biliniyor. Proje, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından açılan Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı İhalesi kapsamında geliştirildi.

TİTRA Teknoloji ALPİN’e 840 km menzil, 160 kg taşıma kapasitesi ve 15.000+ feet irtifada uçuş özellikleri kazandırdı.

ALPİN’in doğal afet durumlarında keşif, gözlem; gıda, ilk yardım vb. faydalı yüklerinin transferi; haritalama ve görüntüleme uygulamaları; saldırı, saldırı bertaraf etme/savunma gibi özellikleri bulunuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.